Чи можна завагітніти під час клімаксу?

| |

Главная страница » Статті » Для жінок » Чи можна завагітніти під час клімаксу?

Клімакс або менопауза – природний біологічний процес, його неможливо зупинити. У 40-50 років жіночий організм поступово завершує репродуктивну діяльність. Відбувається зниження вироблення гомону естрогену, аж до повного припинення.

Перехідний період до клімаксу часто супроводжується порушенням менструального циклу:

  • менструації стають нерегулярними (можуть припинятися на місяць-два, а потім знову поновитися),
  • непередбачувано змінюється інтенсивність кровотечі під час місячних від рясної до мізерної.

Гормональна перебудова при клімаксі часто супроводжується болем і підвищеною чутливістю молочних залоз, спонтанними нападами нудоти. У міру прогресування дефіциту естрогенів при клімаксі з’являється дратівливість, тривожність, безсоння і виражена депресія. Можуть виникати болі в м’язах і суглобах, відчуття повзання «мурашок» на шкірі, підвищена пітливість і «припливи» жару до голови.

Пременопауза, менопауза і постменопауза

Описаний період (пременопауза) може тривати досить довго. За допомогою замісної гормональної терапії (ЗГТ) можна полегшити його проходження, тому є сенс звернутися до кваліфікованого лікаря.

Власне менопауза (або клімакс) – це річний інтервал після останньої менструації. В цей час організм може почати інтенсивно «здавати». Рідшають волосся, обвисає шкіра, сечовипускання стає частим, сухість піхви створює дискомфорт при статевому житті.

Через пару років після повного припинення місячних настає постменопауза, період, коли репродуктивна система жінки зазнає незворотні зміни, при яких запліднення неможливо.

Однак навіть через дворічний термін після останньої менструації твердження «Ви точно більше не зможете завагітніти» може не відповідати дійсності. Сучасні рекомендації ВООЗ стверджують, що такий висновок щодо клімаксу без додаткових досліджень можна давати жінкам старше 59 років.

Тому якщо жінка не планує материнство, то повинна користуватися засобами не менше 2 років після останньої менструації. Не варто гадати чи може бути вагітність при вже наступив клімакс в конкретному випадку. Немає стовідсотково надійного аналізу, хоча найчутливішим маркером є тест на вміст АМГ (Антимюллерів гормон, виробляється в яєчнику), який використовують для оцінки фертильності при підготовці до штучного запліднення (ЕКЗ) і діагностиці захворювань репродуктивних органів.

Симптоми вагітності при клімаксі

Сучасна жінка продовжує жити статевим життям і в «осінній період» життя. А припинення місячних для багатьох жінок є приводом припинити охоронятися. Звикнувши терпіти незручності клімактеричних проявів, такі як нудота, мігрені, запаморочення і здуття живота можна легко пропустити ознаки вагітності.

Є кілька характерних симптомів при клімаксі, поява яких є приводом звернутися до лікаря і з’ясувати чи можлива незапланована вагітність:

  • Тягнуть болі в районі крижів і низу живота.
  • Набухання грудей, підвищена чутливість сосків.
  • Різкі зміни харчових переваг, поява нетерпимості до будь-яких запахів.
  • Підвищена стомлюваність і подовження часу сну.

Потрібно мати на увазі, що простий тест на вагітність може обдурити, тому що ключовий для реакції тесту гормон в періоді клімаксу може вироблятися слабо і його кількість не завжди недостатньо для позитивного результату.

Позаматкова вагітність

Внематочная беременность

Рання діагностика вагітності в періоді клімаксу необхідна з кількох причин. Жінки в клімактеричному стані знаходяться в групі ризику по виникненню позаматкової вагітності. Внаслідок гормональної перебудови організму може відбуватися звуження фаллопієвих труб, їх транзитні функції порушуються. Запліднена яйцеклітина не потрапляє в порожнину матки, а прикріплюється до труби або яєчника, а іноді потрапляє і в черевну порожнину.

Розвиток ембріона поза маткою дуже небезпечний, це може привести до розриву труби і рясної кровотечі з витоком в черевну порожнину.

Тривожними симптомами позаматкової вагітності є постійні болі в області живота і кров’янисті виділення. Подібні симптоми можуть виникнути на 5-8 тижні і ігнорувати їх ні в якому разі не можна. Позаматкова вагітність вимагає негайного оперативного втручання.

Вагітність під час клімаксу. Чи можна народити здорову дитину?

Жінка 21 століття разюче відрізняється від власної бабусі. Вона має можливість уникати фізичної праці і доглядати за собою, але вимоги соціуму і криза традиційного моногамного шлюбу призводять до того, що дітонародження відсувається на все більш пізній термін.

Фізіологічно кращим репродуктивним періодом у жінок визначено інтервал між 20 і 30 роками, коли ймовірність завагітніти приблизно 20%. Тобто з сотні жінок, які намагаються завагітніти в цьому місяці, це стане успішним для 20-ти з них. Фертильність може почати знижуватися, починаючи з 30-ти років, а замітна така тенденція проявляється після 35-ти. До 40-ка років і перед безпосередньо клімаксом – ймовірність успішно завагітніти і виносити вагітність з першої спроби становить менше 5%.

Цим можна пояснити, що все більше жінок, які поставили мету зачати дитину в період 35-45 років змушені вдаватися до методу штучного запліднення ЕКЗ з використанням біоматеріалу донора сперми, який зберігається в банку сперми. З віком ймовірність викидня стає вище, так як організм стає слабкішим внаслідок перенесених хвороб і вікових змін.

Одним з протипоказань до пізньої вагітності є думка авторитетних фахівців, що якість яйцеклітин погіршується в міру зменшення їх кількості. Саме тому у жінок більш старшого віку є необхідність стимуляції розвитку яйцеклітин при штучному заплідненні.

Кожна жінка від народження має в яєчниках набір фолікулів, які беруть участь в репродуктивних процесах протягом усього життя. З віком число зрілих фолікулів зменшується, а якість – знижується.

Зміни якості здатних до зачаття яйцеклітин називаються анеуплоїдій (зміна кількості хромосом), воно відбувається з різних причин, але велике значення має і власна спадковість і перенесені захворювання.

У нормі яйцеклітина має 23 хромосоми, стільки ж містить і сперматозоїд, продукт їх злиття має 46 хромосом, що є нормою.

У міру старіння кількість яйцеклітин з аномальною кількістю хромосом зростає, що підвищує шанси появи дитини з синдромом Дауна, який є результатом наявність лише однієї додаткової хромосоми. На думку ряду фахівців у матерів віком до 25 років ймовірність народження дитини з синдромом Дауна дорівнює 1/1400, в період 25- 30 – 1/1000, після 35 років ризик відчутно зростає до 1/350, після 42 років це 1/60, а в 49 років лякають 1/12. Так що планувати дитини краще задовго до настання клімаксу.

Спонтанна вагітність в період клімаксу малоймовірна, але безумовно можлива.

Питання «залишати або не залишати» дуже важливий, його не можна вирішити, переглянувши пару статей на сайті. Кожній вагітній жінці важливо розуміти, яка ймовірність народити здорову дитину саме у неї, тому рекомендація відмовлятися від пізньої вагітності без консультації гінеколога і генетичної консультації, не є істиною в останній інстанції.

Чи можлива вагітність при клімаксі за допомогою штучного запліднення?

Так, це можливо. Є приклади успішного материнства жінок старше 50 років, найстарішою породіллею є мешканка Індії, яка за допомогою ЕКЗ народила дитину в 72 роки.

Мінуси «осінньої» вагітності не варто ігнорувати, це і тяжкість виношування, і ризик великих ускладнень при пологах, тому часто лікарі рекомендують таким породіллям кесарів розтин.

Але є і плюси. Зріла сімейна вже твердо стоїть на ногах, усвідомлює необхідність стежити за своїм здоров’ям і може дати дитині належну кількість уваги. Загальновідомий факт, що геніальність дитини знаходиться в прямій залежності від віку батьків. Крім цього, дітонародження в зрілому віці часто дає своєрідний «омолоджуючий» ефект для обох батьків, який залишається на довгі роки.

Назад

Донорство сперми: протипоказання

Чи буде донор сперми платити аліменти?

Наступн.

Залишити коментар

*

code