Що таке МАР-тест

| |

Главная страница » Статті » Для чоловіків » Що таке МАР-тест

Методика допомагає діагностувати імунологічний фактор, що приводить до чоловічого безпліддя. Абревіатура МАР-тест (англ. MAR-test) позначає змішана антиглобулінова реакція (Mixed Antiglobulin / Agglutination / Reaction).

Даний тест застосовується в комплексній діагностиці безпліддя з імунологічною природою, коли зачаття перешкоджає наявність антиспермальних антитіл IgG та / або IgA, пов’язаних з мембраною чоловічих статевих клітин, які погіршують їх рухливість, ускладнюють транспортування по репродуктивним шляхами запліднення яйцеклітини.

Така проблема переборна за допомогою сучасних допоміжних репродуктивних технологій, з подробицями яких можна ознайомитися на сайті.

МАР-тест проводиться в комплексі з дослідженням загальної спермограми.

Що показує МАР-тест

У нормі функціонує гематотестикулярний бар’єр здорового чоловіка працює як захист сперматозоїдів в спермі від імунної системи.

Якщо цей бар’єр порушений, то імунітет запускає вироблення специфічних аутоантитіл – антиспермальних.

Вони утворюються, коли тіло вважає власну сперму «чужорідної» і виробляє імунна відповідь проти неї, атакуючи свої статеві клітини.

Причинами є різні патологічні процеси:

 • бактеріальні та вірусні інфекції;
 • запалення (орхіт, простатит та ін.);
 • крипторхізм;
 • новоутворення яєчка або придатка;
 • варикоцеле;
 • травми;
 • наслідки хірургічних втручань.

Як відповідь імунітет виробляє антитіла, які виявляються за допомогою MAР тесту і можуть вказувати на вторинне (іммунозавісімое) безпліддя у чоловіків.

Проти антигенів орієнтовані мембрани різних ділянок сперматозоїда: головки, джгутики, середини або в комплексі.

При лабораторному дослідженні сперми дивляться наявність специфічних антиспермальних антитіл -іммуноглобулінов, що відносяться до класів:

 • IgA – Образ місцево, в самій репродуктивній системі (самі яєчка і їх придатки, епітелій насінних протоків), відповідають за бар’єрні імунні функції, діють на поверхні статевих клітин, але можуть виявлятися і в спермі . Присутність IgA у великій концентрації клінічно значимо, говорить про те, що гематотестикулярний бар’єр порушений.
 • IgG – надходять з кровотоку (їх молекули синтезуються і вивільняються плазматичними B-клітинами), концентрація значно підвищується внаслідок порушення цілісності гематотестикулярного бар’єру, IgG здатні довго циркулювати в плазмі насінної рідини і зберігаються в умовах зовнішнього середовища в еякуляті.

Як проводиться МАР-тест?

Як проводиться МАР-тест

Даний скринінг уточнює співвідношення у відсотках морфологічно і функціонально нормальних чоловічих статевих клітин з антитілами на мембрані, до загальної кількості настільки ж нормальних сперматозоїдів, тільки не мають антитіл.

Такі клітини, у всіх сенсах «хороші», але з антиспермальних антитіл на зовнішній мембрані, не беруть участі в заплідненні яйцеклітини. Що може стати причиною вторинного чоловічого безпліддя.

Є два способи виявлення антиспермальних антитільних молекул:

 1. Прямий: виявляє пов’язані зі сперматозоїдами антитіла в нативному еякуляте. Використовується найчастіше.
 2. Непрямий: виявляє ті, що присутні в сироватці крові або в спермі (без статевих клітин).

Прямий МАР тест заснований на реакції, що виникає при змішуванні зразка свіжозібраної необробленої сперми з мікрочастинками латексу, на які наносять людські антитіла IgA або IgG.

Потім до отриманої суспензії еякуляту і латексних частинок додається спеціальна моноспеціфічна антисироватка IgG, (анти-IgA або анти-IgG).

Ці покриті антитілами частинки будуть розпізнавати і прикріплятися до тієї області сперматозоїдної мембрани, де знаходяться антиспермальні антитіла, утворюючи змішані агглютинати.

При мікроскопії вони будуть видні, і це доводить, чи є на поверхні статевої клітини відповідні антитіла IgA або IgG.

Непрямий тест виконується шляхом додавання промитих рухомих донорських статевих клітин (перевірених на відсутність антитіл) до очищеної від клітин сироватці або насінної рідини пацієнта.

Суміш інкубують при 37 ° C протягом 1 години. Потім краплю суміші обробляють, як в прямому MAР-тесті, змішуючи її з покритими моноспеціфічною антисироваткою IgG (анти-IgG) латексними частинками.

Через 2-3 хвилини реєструється відсоток рухливих сперматозоїдів, пов’язаних з антитілами.

Зазвичай, якщо 50% або більше нормальних рухливих сперматозоїдів виявляються пов’язаними з латексними мікрочастинками, результат МАР-тесту «імунологічне безпліддя» є позитивним і вимагає подальших уточнюючих досліджень.

Який тест краще для скринінгу?

Прямий MAR-тест більше зручний, проводиться швидше і вимагає меншого обсягу еякуляту.

Непрямий – більш точний і чутливий (дає менше хибнопозитивних результатів), але складніше в проведенні.

Оскільки аналіз проводиться зі свіжою спермою, а інкубація займає всього 10 хвилин, тест MAR вважають швидким і простим інструментом скринінгу на антиспермальні антитіла в еякуляті.

Однак зразки з дуже низькою кількістю сперматозоїдів (азооспермія) не можна оцінити за допомогою цього методу. Також достовірність результатів може падати в разі високої в’язкості сперми.

MAР-тест показаний і буде достовірним для діагностики імунологічного безпліддя у чоловіків тільки, якщо проводити його разом зі спермограми(вона проводиться в спеціальних клініках або банках сперми, в яких відбираються донори сперми), яка оцінює у сперматозоїдів в досліджуваному зразку:

 • достатність кількості;
 • функціональність стану;
 • норму по рухливості.

Як підготуватися до здачі МАР-тесту

Адекватна підготовка до здачі аналізу -заставу точності дослідження еякуляту і правильності інтерпретації його результатів, а значить, постановки діагнозу і вибору необхідного лікування.

Правила, необхідні для дотримання перед аналізом (подібні до тих, що рекомендують перед спермограми):

 • Утримання від статевого життя мінімум 2 дні, але не більше тижня. Еякуляція за добу до тестування може призвести до скорочення обсягу еякулята і кількості в ньому сперматозоїдів. Утримання більше тижня може викликати загибель зрілих статевих клітин.
 • Не вживати алкоголь і наркотики.
 • За день до збору матеріалу не варто пити міцний чай, каву, а також палити.
 • Чи не їсти жирну або смажену їжу.
 • Відмовитися від гарячої ванни, лазні, сауни за добу до здачі сперми -гіпертермія негативно позначається на дозріванні сперматозоїдів, оптимальна температура для етого34-35 ° С
 • Не раніше, ніж за 3-4 дні до дослідження проводити будь-які фізіопроцедури і рентгенологічні обстеження.
 • Рекомендується обмежити надмірні і тривалі фізичні навантаження, а також емоційні стреси перед аналізом.

Не рекомендується проводити дослідження:

 • Якщо у вас інфекції: застуда і ГРВІ з підвищеною температурою.
 • При запальних процесах в органах сечостатевої системи (уретрити, простатити) або ЗПСШ.
 • При прийомі деяких препаратів: гормональних, антибіотиків, антидепресантів, анаболічних стероїдів. Виняток – життєво важливі ліки постійного застосування.

Щоб нормалізувати клініко-лабораторні показники і підвищити достовірність, тестування проводять після одужання або виведення лікарських препаратів з організму – через два тижні.

Якщо призначений повторний тест, потрібно дотримуватися максимально схожих умов здачі матеріалу і часу утримання перед, щоб знизити розкид реакції.

Рекомендується:

 • Здавати еякулят безпосередньо в клініці, щоб уникнути зниження його якості через транспортування.
 • Перед збором сперми потрібно спорожнити сечовий міхур.
 • Перед мастурбацією важливо дотримуватися гігієни – мити руки і статеві органи.
 • У процесі збору біоматеріалу не можна використовувати мастило (в т. Ч. Слину) і презерватив.
 • Вся порція еякуляту повинна бути зібрана повністю в виданий стерильний контейнер.

Розшифровка МАР-тесту

Що показує МАР-тест

Показники (негативний або позитивний з деталізацією ймовірності імунологічних величин) для пацієнта інтерпретує лікуючий лікар.

Будь-яка отримана інформація – це не діагноз, результати не можна використовувати для самостійної діагностики і лікування. Тільки лікар-фахівець (уролог, андролог) може поставити остаточний діагноз. Він грунтується як на результатах взятого тесту на антиспермальні антитіла, так і на анамнезі пацієнта, підсумки лабораторних аналізів, спермограми та ін.

При одному позитивному результаті зовсім необов’язково причиною буде саме імунологічна причина неможливості зачаття, на це можуть впливати:

 • Хвороби імунної системи, такі як аутоімунні порушення, не пов’язані безпосередньо з репродуктивною областю.
 • Тимчасові зміни кількості і рухливості сперматозоїдів в конкретному досліджуваному зразку біоматеріалу. Тому радять провести повторні дослідження через проміжок часу.

Норма МАР-тесту: що означають позитивний і негативний результати

Референсні показання, якщо кількість обумовлених при оцінці сперматозоїдів що вже агглютинувались з антиспермальних антитіл класів IgG / IgA (як мінімум, одного або обох):

 • менш<10%, тест негативний, ймовірність безпліддя імунологічного генезу, мінімальна або відсутня;
 • 10-39%, позитивний (є певна ймовірність імунологічно залежного безпліддя);
 • більше 40%, позитивний, досить імовірно безпліддя з імунологічними причинами.

Лікування аутоімунного безпліддя

Після отримання результатів, необхідно отримати консультацію лікаря щодо подолання безпліддя. Можливі методи включають:

Імуносупресивна терапія, що включає кортикостероїди, але вона може мати побічні ефекти і не дає гарантії результату.

Тому в клінічній практиці при імуноопосредованних безплідді частіше з високою гарантією результату застосовують допоміжні репродуктивні технології:

 • Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ);
 • Процедури екстракорпорального запліднення -ЕКЗ або інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів (ІКС).
Назад

Що таке відкладене материнство, і кому воно підходить

Гормональний збій: симптоми і способи лікування гормональних порушень

Наступн.

Залишити коментар

*

code