Оцінка якості ооцитів і ембріонів

| |

Главная страница » Статті » Для жінок » Оцінка якості ооцитів і ембріонів

Для успішного результату протоколу ЕКЗ необхідно ретельно і добре контролювати всі етапи процедури. Однією з важливих стадій є якісна оцінка ооцитів (яйцеклітин) і запліднених поза організмом ембріонів, обраних для перенесення в матку.

Від результатів цього багато в чому залежить, наскільки вдалими будуть спроби екстракорпорального запліднення і виношування довгоочікуваної вагітності.

Процес скринінгу яйцеклітин з метою відбору на ЕКЗ, щоб використовувати максимальні шанси на вагітність, проводиться до екстракорпорального запліднення. Оцінка і відбір ембріонів – після.

Що таке якість ооцита

Багатьох пацієнток, що проходять протокол ЕКЗ, хвилює питання, чи можна поліпшити якість ооцитів. Адже, хоча сперматозоїд і вносить істотний внесок у формування нової людини, доля зародка в основному визначається яйцеклітиною.

Для успішного запліднення вона повинна досягти певної стадії зрілості, і тільки тоді буде здатна взаємодіяти зі сперматозоїдом і створити після запліднення життєздатний здоровий ембріон.

Чи впливає вік жінки на якість яйцеклітин?

Яйцеклітини закладаються в яєчниках дівчинки ще до її народження, потім протягом життя нові не утворюються, а лише дозрівають в фолікулах відповідно до жіночого репродуктивного циклу.

На те, які вони будуть впливає багато факторів: вік, спосіб життя, рівень вироблення гормонів і т.д.

Домогтися покращення якості репродуктивних клітин непросто, потрібно поєднання медичних методів і дотримання ЗСЖ з ранніх років.

Молоді жінки мають яйцеклітинами досить хорошої якості для зачаття і народження дітей. Але вік впливає на репродуктивний потенціал негативно, після 35 років статеві клітини можуть поступово втрачати морфологічні ознаки зрілості, необхідні для формування повноцінного плода.

В цьому випадку ми покращуємо очікуваний результат проведенням відповідної гормональної терапії (стимуляції).

При процедурі ЕКЗ до взяття яйцеклітин за допомогою пункції проводиться стимулююча гормональна терапія, спрямована на прискорене дозрівання яйцеклітин і дозволяє поліпшити їх показники.

Роль і робота яйцеклітини

Роль і робота яйцеклітини

Яйцеклітина дозріває в фолікулі яєчника, це найбільша окрема клітина організму.

Фолікул – особлива структура, яка відповідає за харчування і регуляцію дозрівання яйцеклітини.

Послідовні ядерні і цитоплазматичні зміни в міру зростання фолікулів – як при природному, так і при стимульованому циклі – дуже важливі, в ході їх синтезуються і акумулюються необхідні для розвитку плода з’єднання.

Яйцеклітини оточені захисної глікопротеїновими, т.зв. блискучою оболонкою (при мікроскопії помітно, як вона заломлює світло).

Зрілий, він покритий фолікулярним епітелієм (кумулюс), утворюючи ооцит-кумулюсні комплекс (ОКК).

Яйцеклітина – клітина з унікальною високоспеціалізованої диференціацією, від неї залежить:

 • створення, активація та контроль ембріонального генома;
 • підтримка основних процесів (клітинний гомеостаз, метаболізм і розвиток клітинного циклу на ранньому етапі ембріогенезу).

Як перевіряють якість ооцита?

Всі дані по оцінці яйцеклітин і запліднених ембріонів вносяться в ембріологічний протокол – документ, послідовно фіксує всі показники за будь-якої процедури ЕКЗ.

Прийнятність жіночої репродуктивної клітини – поняття багатофакторное і включає ряд характеристик.

У клінічній практиці ооцити, точніше ооцит-кумулюсні комплекси (ОКК), оцінюють за критеріями:

 • зрілості (основний визначальний фактор);
 • розміру;
 • морфології.

Саме від цих параметрів залежить подальше благополучне розвиток заплідненого ембріона.

Початковий скринінг ооцитів проводиться лікарем-ембріологом за допомогою візуального спостереження в бінокулярний мікроскоп за допомогою стандартного світла або мікроскопії в поляризованому світлі безпосередньо після отримання ОКК методом трансвагінальної пункції преовуляторних фолікулів яєчника.

В ході перевірки якості жіночих репродуктивних клітин, їх оцінюють по візуальному увазі таких структур:

 • цитоплазма;
 • полярне тільце;
 • вітелліновий шар.

Про якість свідчить однорідність і єдиний колір цитоплазми, відсутність гранул. У зрілих ооцитах помітні перші полярне тільце.

Про її відсутності – деформації, темний колір, присутність вакуолей і гранул.

У ембріологічному протоколі ОКК, кумулюс якого візуально прозорий, отримує оцінку «1-1», він містить зрілий ооцит.

Остаточну оцінку стану проводять лікарі після очищення ооцита перед проведенням запліднення.

 1. Зрілий, готовий до запліднення ооцит позначають абревіатурою MII.
 2. Незрілі, невідповідні– MI і GV.
 3. Deg – з повною дегенерацією.

Поряд з якісними яйцеклітинами можливе отримання незрілих, дегенеративних і зруйнованих.

В середньому, серед ооцитів в стимульованому циклі, більшість – готові до запліднення, 5-20% – незрілі, при правильній терапії їх статус можна підвищити, 2-5% – дегенеративні, тобто не придатні.

Відсоток невідповідних клітин збільшується в залежності від віку.

Оцінка початкового якості ембріонів і на 2-3 день розвитку

Ретельна оцінка результативності запліднення проводиться регулярно протягом певних проміжків часу за допомогою вивірених методів аналізу в лабораторії.

Протягом доби, наступних за взяттям преовуляторних яйцеклітин, які вважають першим днем ​​розвитку ембріона, лікарі спостерігають первинну динаміку минулого запліднення яйцеклітини.

Презигота і зигота

Після з’єднання генетичного матеріалу сперматозоїда і яйцеклітини в лабораторії in vitro, шляхом їх безпосереднього злиття (ЕКЗ), або ін’єкційного впровадження генома сперматозоїда в яйцеклітину (ІКСІ), через 16-18 год. Спостерігається стадія презиготи. яка представляє собою ооцит, в якому є жіночий і чоловічий пронуклеуси, але їх генетичний матеріал спостерігається окремо і ще не пройшов злиття.

В організмі (тобто in vivo) ця стадія запліднення проходить в фаллопієвій (маткової) трубі.

Лікар-ембріолог протягом першої доби оцінює, наскільки адекватно відбувся процес запліднення.

У нормі правильно минулий його ооцит містить 2 видимих ​​пронуклеуса, інші варіанти є аномальними відхиленнями і виключаються з подальшого культивування.

Зигота (запліднена яйцеклітина) – ембріон в першу добу розвитку, пронуклеуси вже злилися, і почалося клітинний розподіл.

Фаза дроблення відраховується від другої доби ембріогенезу (тобто 2-3 день). Дробленням називають синхронне клітинний розподіл зиготи на однакові бластомери, які володіють тотипотентністю, тобто мають можливості дати початок будь-якій клітині організму.

На стадії дроблення придатність зародка для ЕКЗ оцінюють за ступенем однаковості бластомерів: чим більше вони рівномірні, тим він більш адекватно за критеріями для імплантації.

Його оцінка на цій стадії розвитку проводиться по:

 • числу бластомерів (з їх цифрової кодифікацією);
 • іншими критеріями, наприклад, наскільки рівномірно бластомери, чи є фрагментації та ін. – записується за допомогою букв a, b, c, d і їх поєднань.

4-е добу ембріонального розвитку

У перші три доби ембріогенезу поділ клітин йде бінарному – кожна з них надвоє, використовуючи енергію із запасів самої яйцеклітини.

Четверту добу – точка відліку початку клітинної диференціація, частина з них дасть початок формуванню зародка, від інших залежить забезпечення правильної імплантації його в ендометрій матки і формування плаценти.

3-4 добу від запліднення – час максимальної чутливості до негативних впливів.

Морула

Морула

Зигота шляхом ембріонального ділення перетворюється в Морула.

На третю-четверту добу відбувається утворення морули, так називають ембріон, що складається з приблизно 16-32 клітин (бластомерів), сферичної форми.

Досягнувши 16-клітинної стадії, морула диференціюється:

 • внутрішні бластомери стають ембріобласта;
 • поверхневі – трофобласт.

В процесі бластомери утворюють компактну кулясту структуру, міжклітинні контакти зміцнюються, зовнішня поверхня морули згладжується, відбувається компактизація.

Для оцінки якості морули використовують критерій компактизації.

Позначення Ступінь компартіцації Оцінка якості
А Повна, 100% бластомерів. Клітинні мембрани візуалізуються нечітко, без’ядерні елементи відсутні найбільш висока
В Компактизовані 75% бластомерів і більш, без’ядерних елементів менше 20%. Ембріон сферичної форми з гладкою поверхнею середня
С Часткова, середня – 50% бластомерів. Без’ядерних елементів 20 – 50% задовільна
D бластомеров менше 50%, спостерігаються некомпактизовані і фрагментарні, без’ядерних 50% і більше. неякісний

Оцінка запліднення в стадії бластоцисти

У нормі, період від завершення 4-х до середини 6-х діб розвитку ембріона (в середньому, найбільш часто – 5-ту добу, дуже рідко на 7-е) відбувається перехід до формування наступної стадії.

При переході на неї в Морула утворюється бластоцистознапорожнину – простір, заповнений рідиною. Коли вона досягає 20% від обсягу морули, остання іменується бластоцистой.

Це найбільш складно організована стадія ембріона, яка існує в лабораторії ЕКЗ поза тілом матері (до імплантації в порожнину матки).

Після стадії бластоцисти, що пройшли самий пильний і строгий відбір повноцінні ембріони будуть імплантовані жінці.

У будові бластоцисти виділяють дві клітинні групи:

 • трофектодерма (зовнішній шар – одношаровий епітелій поверх бластоцистозной порожнини) – в подальшому дасть початок плаценті і всім зародковим оболонокам;
 • внутрішньоклітинна маса (прилягають один до одного клітини, що утворить саму бластоцисту) – матеріал для формування всіх тканин і органів плоду.

На стадії бластоцисти оцінити якісні характеристики ембріона досить непросто внаслідок складності його структури.

Але все ж основні критерії зводяться до:

 • розміри бластоцистозной порожнини;
 • якість трофектодерми;
 • якість внутрішньої клітинної маси.

Оцінка кодифицируется буквено-цифровим позначенням, де від 1 до 4 оцінюється розмір бластоцистозной порожнини, а латинськими літерами А – З характеризується внутрішньоклітинна маса (перша буква) і трофектодерма (відповідно, друга).

Також береться до уваги стадія проходження бластоцистой етапу «хетчингу» – розриву нею навколишнього ембріон гладкою «блискучої» оболонки (в ході природного запліднення остання полегшує проходження бластоцисти по маткових трубах в порожнину матки і прикріплення):

 • Цифра 5 присвоюється бластоцисти, що пройшла «хетчінг».
 • Цифра 6 – якщо бластоциста не просто пройшла його, а встигла повністю вивільнитися з «блискучою» оболонки.

При визначенні якості ембріона більш пріоритетне значення має літерна класифікація, ніж цифрове позначення розміру бластоцистозной порожнини.

Оскільки ембріони мають варіативними індивідуальними особливостями, і кожен може розвиватися по-різному темпі, тому будь-який показник порожнини (число) лежить в межах норми.

Показники ступеня розвитку трофектодерми і внутрішньоклітинної маси:

 • А – найкраща якість;
 • С – найгірший варіант.
Позначення Кількість клітин і їх щільність в бластоцисти Оцінка
А Більше, розташовані щільно Відмінне
В Середня, пухко Середня
С Мінімальна Погане
Позначення Стан трофектодерми (число клітин) Оцінка
А багато Відмінне
В середня кількість Середня
С мало Погане

Для прикладу, за наведеною класифікацією оцінки якості ембріонів по бластоцита:

 • чудової якості: 3АА-6АА (включно);
 • середньої якості 1АВ, 2ВВ тощо.;
 • оцінка С – якість погана, не підходять, не дивлячись на числові характеристики.

4АА є кращим, ніж 2ВВ.

Як поліпшити шанси на успішне проведення ЕКЗ?

При відборі яйцеклітин для запліднення використовувати мають максимальні оцінки якості, а ембріони для підсадки в матку – ті, у яких найвищі літерні показники. Орієнтуватися в них допоможе наведена інформація даного сайту.

За прийнятим протоколу для проведення ЕКЗ при лікуванні безпліддя відбираються 1-3 ембріона кращої якості з запліднених.

Скринінг прийнятності яйцеклітин дозволяє провести відбраковування неналежної якості і дає право відібрати генетичний матеріал, найбільш підходящий для ЕКЗ.

Якщо належні ембріони були отримані в більшій кількості, то «запасні» екземпляри піддаються кріоконсервації ( «заморожування»), що підвищує перспективи при невдалості попередніх спроб.

Назад

Гормональний збій: симптоми і способи лікування гормональних порушень

Оваріальний резерв. Його зниження (ЗОР), фактори, симптоми, лікування, проблеми з вагітністю

Наступн.

Залишити коментар

*

code