Оваріальний резерв. Його зниження (ЗОР), фактори, симптоми, лікування, проблеми з вагітністю

| |

Главная страница » Статті » Для жінок » Оваріальний резерв. Його зниження (ЗОР), фактори, симптоми, лікування, проблеми з вагітністю

Жіноча репродуктивність на відміну від репродуктивності чоловіків залежить від віку. Сперматозоїди у чоловіків оновлюються постійно в процесі життя. Оваріальний резерв яєчників закладається у жінок ще до народження.

Жіночі яйцеклітини формуються ще у плода перебуваючи всередині утроби матері. Кількість яйцеклітин закладене в жіночий організм в процесі життя необоротно знижується.

При досягненні плодом віку 18-20 тижнів в нього закладається природою шість або сім мільйонів ооцитів.

У дівчаток при появі на світ вже знаходиться в їх яєчниках від одного до двох мільйонів незрілих фолікулів.

На час статевого дозрівання (часу менархе) у дівчинки в яєчниках залишається 200-400 тисяч фолікул. А вже до стадії овуляції їх кількість становить 300-400 штук. Після кожного менструального циклу кількість фолікулів зменшується.

Кожен менструальний цикл на різних стадіях розвитку відбувається атрезія приблизно 1000 штук.

З віком кількість фолікул знижується, а з настанням клімаксу він повністю втрачає свої функції.

Припинити або хоча б уповільнити процес зниження кількості ооцитів неможливо. Ні за допомогою вживання оральних протизаплідних засобів, ні новою вагітністю, і навіть не годуванням дитини грудьми.

Оваріальний резерв можна підтримувати на деякий час методом багаторазового стимулювання овуляції.

Репродуктивний вік жінки розглядається не від її дня народження, а від її здатності завагітніти. І ось така здатність жінки до настання вагітності визначила таке формулювання, як поняття про резерв жінки до репродуктивності.

Іншими словами – це кількість антральних фолікулів в жіночому організмі в даний момент часу, які можуть бути задіяні для запліднення.

Знижений оваріальний резерв (ЗОР) – це означає зменшення індивідуального запасу яйцеклітин, фолікул розташованих в тілі яєчника жінки.

Чинники що визначають (ЗОР)

Фізіологічний фактор.

Протягом репродуктивного періоду жінки закладений індивідуальний запас яйцеклітин зменшується, не зовсім рівномірними дозами.

Після досягнення 35 років процес зниження прискорюється, тому вік 35 років визначено критичним для породіллі. Причина цього в тому, що в яєчнику запас фолікул вже сильно зменшився. Оваріальний резерв для кожної пацієнтки мають свої індивідуальні ознаки, які проявляються в процесі.

За даними лікарів репродуктологів основним до ознак відносять вік, настання аменореї і час поява менопаузи.

Патологічний фактор.

Функція яєчників може знизитися, унаслідок запального хронічного процесу. А так же інтоксикацією, викликаною хіміотерапією, променевою терапією, або під впливом зовнішніх хімічних речовин.

Всілякі операції на органах малого тазу можуть призводити до зниження розмірів оваріального резерву.

Стадії зниження (ЗОР)

Максимальна кількість оваріального резерву яйцеклітин розташованих в яєчниках внутрішньоутробного плода жіночої статі, орієнтовно починає формуватися і розраховуватися на 20-му тижні вагітності:

  • 20 й тиждень вагітності, їх кількість становить від 6 до 7 млн ​​ооцитів;
  • при народженні: кількість ооцитів від 1 до 2 млн;
  • при статевому дозріванні дівчини: від 300 до 500 тис. ооцитів;
  • після досягнення 37 років: приблизно 25 тис. ооцитів;
  • при позначці в 51 рік: їх кількість становить приблизно 1 тис. ооцитів.

У своїй репродуктивної життя майбутня мама проходить природний цикл. У момент овуляції в цей період близько 300 ооцитів намагаються розвинутися до точки овуляції. Однак тільки один і них «домінантний фолікул» вивільняє свій ооцит.

Решта яйцеклітини, що не овулірують, стають а третинними або регресують і поглинаються назад в тканину яєчника.

Процес повторюється в кожному наступному циклі. Швидкість втрати ооцитів в яєчнику генетично схильна. Деякі дівчата будуть відчувати значне зниження кількості ооцитів і в 40 років, в той час як інші можуть випробувати це набагато раніше.

Зменшений оваріальний запас зазвичай визначається рівнем гормонів, а не кількістю яйцеклітин в яєчниковому резерві, що робить визначення цього стану кілька заплутаним.

Симптоматика

Зниження оваріального резерву (ЗОР) – це нормальне природне скорочення запасу фолікул, і в більшості випадків ця симптоматика в повсякденному житті не проявляється.

Тільки оцінки оваріального резерву лікарями репродуктологами можуть виявити цю патологію.В життя деяких жінок має місце укорочений менструальний цикл, з 28 до 25 днів.

У більшій частині вони і не знають, що у них починається порушення репродуктивної функції. Це означає що регулярне відвідування свого гінеколога допоможе жінці з’ясувати найбільш значущі факти про своє здоров’я.

Деякі з них дізнаються про це тільки після лабораторного діагностичного тестування.

Зниження оваріального резерву за медичними поняттями пояснюється зниженням синтезу АМГ. Цей гормон секретується гранульними клітинами і підтримується в постійній концентрації на протязі всього менструального циклу.

При патологіях гранулеми його склад поступово зменшується. Пізніше з’являються зміни в синтезі естрогенів.

У механізмі зворотного зв’язку навпаки збільшується рівень ФСГ.

Але стимулює він синтез гормонів, під питанням.

Оваріальні тканини з часом гіпоплазіруются, і настає клімакс.

Симптоми, які вказують на виснаження оваріального резерву:

  • нерегулярність місячних циклів;
  • укорочений менструальний цикл, менше 28 днів;
  • менорея у важкій формі;
  • викидень.

Але і ці ознаки не завжди сигналізують про порушення, тому при проблемах із зачаттям необхідно консультуватися з лікарем.

Причини появи

Зниження оваріального резерву є природним життєвим плином, яке в зміненій нормі стає помітним після 35 років.

Під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів воно може прискоритися, тоді ознаки недостатності яєчникової функції з’являються у пацієнток в більш молодому віці.

Визначальними причинами низького резерву є:

Старіння жіночого організму. Основна причина зниження запасів ооцитів в яйцеклітинах на думку репродуктологів це старіння організму.

Тютюнопаління. Більше 10 сигарет в день. Залишимо цю причину без коментарів, т.к вона всім відома. Токсичні речовини виділяються при курінні негативно вплинуть на яйцеклітини, скорочуючи період життя ооцитів.

Хірургічні операції. У разі хірургічного втручання, або резекції вогнища запального процесу в яєчнику, зменшується кількість здорової тканини. Відповідно погіршується кровопостачання залишився здорового ділянки. І як наслідок відбувається зниження здатності до дозрівання яйцеклітин на 50-73%. Змін оваріального резерву не спостерігається при проведенні коагуляції ендометріозу яєчників або розтині капсули кісти.

Захворювання нейроендокринне. Це значення має характер синдрому, при якому в жіночому організмі овуляція припиняється, і під щільною капсулою збираються і формуються дрібні фолікулярні кісти, що покривають виснажені яєчники.

Запальні захворювання . Одне з яких називається хронічний оофорит. Це новоутворення при якому відбувається запальний процес і деформується корковий шар умовно-патогенними і патогенними мікроорганізмами. В результаті знижується резервна кількість ооцитів. У оваріальних тканинах залишається все менше примордиальних яйцеклітин, здатних до дозрівання.

Генітальний ендометріоз . Дисфункція статевих залоз супроводжується утворенням ендометріоїдних кіст. Розвиваються імунні і запальні реакції в яєчнику. Знижений запас яйцеклітин стає очевидним, коли поразка досягає 3-4 ступеня ендометріозу.

Токсичне ураження . В результаті комбінованого процесу лікування онкологічних захворювань призводить до пошкодження статевих залоз жінки. Цитостатики утворюють деструктивні процеси в клітинах гранульози, атрезія фолікулів. Аналогічний вплив надає куріння більше 10 сигарет в день.

Показання для звернення до лікаря

Безпліддя.

Якщо в дітородний період до 35-років жінка намагається стати матір’ю, і протягом року і у неї це не здійснюється, є привід звернутися до фахівця репродуктологу і пройти амбулаторне обстеження.

Після 35-років, при тривалих спробах завагітніти і не призводять до вагітності протягом 6 місяців, слід також звертатися до лікаря. Якщо пацієнтці за 40-років, і вона хоче завагітніти, значить їй рекомендується пройти медичне обстеження, під наглядом репродуктолога.

Відкласти материнство на потім.

Теж може послужити приводом відвідати свого сімейного лікаря, здати аналіз і отримати відповідь на питання. Чи не буде пізно в майбутньому мати потомство?

Планування вагітності.

Якщо жінка задіяна на роботах пов’язаних з шкідливими умовами або хімічним процесом. А також перенесені променева і хіміотерапія, викликають привід для звернення до фахівців репродуктологам.

Операції.

Особливо перенесені жінкою на яєчнику. Адже при резекції в тілі яєчника разом з віддаленої тканиною видаляється і фолікули. Відповідно в оваріальному запасі прискорюється скорочення їх резерву.

Порушені функції яєчників.

Відсутність вагітності деякі жінки пов’язують із запальними хворобами статевої системи. Після лабораторного обстеження виявляються, що наслідком виснаження запасу яйцеклітин є погано працює яєчник. Це є приводом до ультразвукового дослідження.

Скористатися методом ЕКЗ. Якщо своїх ооцитів в організмі недостатньо? Може тоді не варто приділяти час на безрезультатні підсадки донорів, а скористатися клінікою в якій допоміжні репродуктивні методи допоможуть вибрати жінку-донора яйцеклітин.

Профілактика

Зниження оваріального резерву (ЗОР) у великій мірі залежить від насиченості крові людини киснем. Правильна і постійна киснева підживлення (оксигенація) – це найвірніший шлях до здорових яєчників.

Причиною виснаження яєчників може бути ненасиченя кровотоком киснем, в результаті якого він сповільнюється. Або недостатність фізичної активності, а також зневоднення клітин організму.

Щоб збільшити приплив крові до яєчників, і слід виконувати:

Більше фізичної активності.

Чи не швидкі прогулянки на свіжому повітрі, ранковий біг підтюпцем в парковій зоні, плавання в обладнаних для цього місцях, походи в гори, заняття йогою, заняття в тренажерному залі. Все це призводить до оздоровлення жіночого організму, майбутньої матері.

Деякі сімейні лікарі-гінекологи не радять перенапружуватися під час занять спортом в період спроб завагітніти, вони рекомендують помірну спортивне навантаження.

Щоб спостерігаються пацієнти займалися помірною аеробною активністю. Фізичні заняття спортом змушують швидше циркулювати кров’яну рідину, тим самим зменшують стресове навантаження.

Заняття деякими фізичними вправами в певній мірі сприяють припливу крові до тазостегновим органам жінки, що позитивно впливає на її репродуктивну функцію.

Зберігати гідратацію.

Зневоднення організму людини призводить до загустіння крові. Вона стає густою, і її перебіг по судинах сповільнюється.

Вранці рекомендовано випивати склянку очищеної води кімнатної температури. Бажано не пластикових бутлів.

Присвячувати себе великому спорту в цей шлюбний період не рекомендуються, оскільки фізичні навантаження можуть збити менструальний цикл і тоді зупиниться овуляція яйцеклітин.

Профілактика полягає не тільки в прояві фізичної активності, але і в способі ведення здорового способу життя.

Відмова від куріння, вживання алкоголю і категоричне виключення зараження статевими інфекції є обов’язковим до виконання майбутньої матері.

Для профілактики також доцільно не витрачати марно яйцеклітини. У сучасній гінекології можна на час “відключити” процес овуляції.

Для цього треба всього лише приймати протизаплідні таблетки, по медичному терміну контрацептиви. За своїм впливом вони гальмують розвиток ооцитів.

Цей спосіб зберегти оваріальний резерв застосовується жінками в західних країнах.

Прийом жінкою оральних контрацептивів допомагає не тільки уникнути небажаної вагітності, але і зберігає фолікули. Знижує можливість утворення кісти в яєчниках. Для збереження дітородної функції яєчників, необхідно регулярно спостерігатися у лікаря гінеколога, щоб уникнути виснаження і прояви будь-яких запальних процесів, або новоутворень в яєчниках.

Ветрифікація яйцеклітин.

Пацієнтам онкоклінік, яким призначено хіміотерапія або променева терапія, рекомендується скористатися ветрифікаціей яйцеклітин.

У молодих жінок і дівчаток-підлітків для подальшого відновлення репродуктивної функції може проводитися кріоконсервація оваріальной тканини.

Після курсу лікування онкології виконується аутотрансплантація кортикального шару яєчників, протягом декількох місяців відновлюється менструальний цикл і здатність до зачаття.

Методи лікування

Для визначення способу лікування зниження оваріального резерву існує кілька методів. Необхідно в першу чергу перевірити, як жіночий організм виробляє яйцеклітину. Чи означає наявність їх в кожному циклі чи ні?

Цю нескладну процедуру можна провести самостійно. Для цього застосовуються тести на овуляцію, які можна придбати в найближчій аптеці.

Проведення тестування проводиться в середині циклу протягом 5 днів.

Для точного результату тестування проводиться 2-4 місяці поспіль, висока результативність з цим прийомом вимірювання забезпечена.

У разі негативного результату необхідно консультуватися зі своїм лікарем гінекологом. По можливості із застосуванням УЗД.

Відновити знижений резерв неможливо. Можна тільки сповільнити його зниження. Навіть тривалий прийом комбінованих оральних контрацептивів, і інших гормональних препаратів не може зупинити його зниження.

Вчені генетики пішли шляхом збереження того що залишилося. Ними використовуються методики, які спрямовані на стимуляцію і збереження генеративної функції.

Це можуть бути такі варіанти репродуктивних технологій:

Примусове стимулювання овуляції.

Перед початком менструального циклу, під дією гонадотропінів і їх комбінації викликають дозрівання яйцеклітин в кількості декількох десятків. Цей варіант застосовується тільки в тому випадку, якщо вже були зроблені такі аналогічні спроби, але вони залишилися без відповіді.

Застосування донорських яйцеклітин.

Якщо репродуктивна функція збережена, а сам оваріальний резерв значно знижений, то жінці пропонується метод штучного запліднення свіжими донорськими ооцитами або яйцеклітинами з банку кріоконсервації.

В цьому випадку вагітність повинна протікати під наглядом лікарів в умовах клініки, і з підтримкою гормональних препаратів.

Використання донорських яйцеклітин в комбінації з процедурою ЕКЗ є самим надійним методом для жінок з мінімальним запасом оваріального резерву. Пацієнтка може стати матір’ю використовуючи донорську сперму свого партнера, або вибрати донора сперми з кріобанку. Ембріон імплантований в матку найкращий результат цієї процедури. А так як ці процедури фінансово затратні, то результат гарантує їх мінімальні втрати.

Власні заморожені яйцеклітини.

Якщо жінка перед проведенням хіміотерапії зберегла свої яйцеклітини методом кріоконсервації, вона може скористатися ними пізніше. Тоді оваріальний резерв при ЕКЗ дає пацієнтці можливість виношувати власне дитя.

Кращий час для жінок, щоб заморозити свої яйцеклітини – 28-35 років. Після 37 років кількість і якість ооцитів істотно знижується.

Сурогатное материнство.

Пацієнтки які мають дуже знижений запас репродуктивності, або вже робили спроби ЕКЗ, які ні до чого не приводять можуть скористатися послугами сурогатної матері.

В цьому випадку у дитини не буде генів рідної матері, але будуть гени донора яйцеклітини і сперми партнера або донорської сперми. Мати-реципієнт в цьому випадку отримує можливість виношувати дитину і народжувати.

Жіноча фертильність – це можливість бути вагітною і народити здорове потомство.

Ця стаття є професійним повчанням для майбутніх мам. Щастя бути матір’ю, судилося не для всіх. Це залежить від багатьох причин. Це і гінекологічні проблеми, психоемоційні порушення, а найголовніше вік при якому постійно знижується запас яйцеклітин.

Тому щоб не втратити можливість бути вагітною, необхідно подбати про своє жіноче здоров’я. Поцікавитися свої оваріальним резервом. І якщо він виснажений вчасно почати його збереження.

Назад

Оцінка якості ооцитів і ембріонів

Як здають донорську сперму?

Наступн.

Залишити коментар

*

code