Ендокринне безпліддя сьогодні

| |

Главная страница » Статті » Загальна інформація » Ендокринне безпліддя сьогодні

Ендокринне безпліддя – це букет гормональних порушень, що призводять до нерегулярних циклів овуляцій у жінок, у чоловіків до зниження якості сперми. Проявляється це порушення у жінок відсутністю вагітності і порушенням щомісячного циклу менструацій. При гінекологічному огляді передбачається одночасно проведення РДВ з подальшим дослідженням зіскрібка ендометрію.

Подальше лікування виявлених форм безпліддя направлено на виправлення гормональних змін терапевтичним методом або хірургічним способом.

Якщо це не призводить до намічених результатів, пацієнтці пропонують звернутися до методу ЕКЗ

Загальні поняття

 

“Ендокринний фактор безпліддя” по своєму поняттю є збірним образом. Воно включає досить великої кількості порушень механізмів регуляції менструального циклу на гормональному рівні. І відповідають на наступні рівні: гіпоталамо – гіпофізарно – яєчниковому. Так само систему ТТГ щитовидної залози, кору надниркових залоз АКТГ і інші життєві репродуктивні органи.

Основою ендокринного безпліддя є розвиток порушень функції яєчників.

Проявляється це нерегулярною овуляцією, а в запущеній формі її відсутністю – ановуляцією. Це порушення на початковому етапі розвитку можна привести в норму медикаментозним способом, тоді наступ запліднення можливо в 70-80% випадків безпліддя.

Якщо хвороба запущена, то метод ЕКЗ виявляється найперспективнішим. Кожна третя пацієнтка страждає симптомом хронічного безпліддя має патологію з ендокринною системою на гормональному рівні.

Чоловіче ендокринне безпліддя

Чоловіки нерідко теж мають патологію приводить до безпліддя. І перш за все вона проявляється в органах які відповідають за сперматогенез. Це ті органи які забезпечують освіту і розвиток сперматозоїдів. Для дослідження якості сперми проводиться спермограма. Вона проводиться в спеціальних клініках або банках сперми, в яких відбираються донори сперми.

Якість сперми чоловіка залежить від наступних патологій: гіпогонадизм – зниження кількості чоловічих гормонів. Це вроджена генетична дисфункція або аномалія статевих органів.

Гіперестрогенія – в крові чоловіка підвищений рівень жіночих гормонів і знижений рівень тестостерону.

Гіперпролактинемія – підвищений гормон пролактину, а також негативний вплив на репродуктивність чоловіки надає цукровий діабет, і інші функції порушення щитовидної залози.

Перебуваючи у внутрішньоутробному стані хлопчики можуть мати порушення залоз внутрішньої секреції.

У віці статевого дозрівання можливі випадкові травми яєчок або інфекційні захворювання, що призводять тривалим запальним процесам в придаткових статевих залозах. Такі неприємності на мові медичних фахівців називаються везикулит, паротит, а в дорослому віці простатит і ін.

Жіноче ендокринне безпліддя

У жіночому організмі спектр прояви ендокринного відхилення приводить до безпліддя набагато ширше чоловічого. У житті спостерігається пацієнтки вони практично не відчуваються, а іноді характер прояви буває схожий з іншими захворюваннями.

При амбулаторному обстеженні вимальовуються найбільш чіткий зв’язок безпліддя – це порушення розвитку і росту фолікулів в яєчнику.

У повсякденному житті спостерігається недостатність лютеїнової фази менструації, відсутність овуляції або її нерегулярність.

Такий видимий фактор важко не помітити, і не повідомити про це своєму лікареві.

Вищенаведені порушення сигналять про ендокринних проблеми. Одна з них це гіперпролактинемія – сильно підвищений рівень пролактину.

Пролактин це гормон гіпофіза.

Наступна проблема – придбана або вроджена дисфункція яєчників.

Гіперандрогенія – підвищене вироблення чоловічих гормонів андрогенів в крові жінки. В цьому випадку у жінки проявляється – акне. Захворювання сальних залоз може розвиватися і приводити до закупорки волосяних фолікулів, часто проявляється у вигляді вугрового висипу на обличчі.

У жінки діагностується скачки артеріального тиску, вона страждає або ожирінням або схудненням.

гиперандрогения у жінок
гіперандрогенія у жінок

Дисфункція гіпофіза і гіпоталамуса як наслідок придбаних або вроджених порушень. Все це призводить до ановуляції або недостатньої лютеїнової фази менструального циклу. У більшості пацієнток відсутність менструації спостерігається протягом півроку. Але бувають і з тривалими затримками.

Збільшується їх тривалість або кількість виділень зростає. Відчуваються сильні болі внизу живота, і напруженість молочних залоз.

Безпліддя і методи його діагностики

В умовах клініки збір і аналіз свідчень пацієнток з ендокринною розладом починають зі з’ясування періоду початку менструального циклу.

Наявність менструацій, їх тривалість і болючість відчуттів маткових труб і їх проходів. Потім з’ясовують терміни відсутності вагітності і можливі ускладнення попередніх вагітностей, якщо такі мали місце.

З особистої медичної карти пацієнтки дізнаються про проведені гінекологічних операціях. При особистому опитуванні пацієнтки з’ясовують період контрацепції і форму.

На прийомі в клініці лікар ендокринолог проводить оцінку маси тіла, а також фізичних якостей майбутньої породіллі. Наявність ожиріння і сформувалися молочних залоз. І важливо огляд вторинних статевих ознак.

При відвідуванні та консультації гінеколога описується форма піхви, його довжина. Оглядається стан матки, визначається стан шийки матки і придатків.

За зробленими заздалегідь аналізам і гінекологічним оглядам визначають можливі існуючі причини ендокринного безпліддя. Тому в першу чергу звертають увагу на такі відхилення, як статевий інфантилізм і полікістоз яєчників, які є основними при виписці діагнозу.

Вимірюють гормональний фон яєчників, а також будова та аналіз кривої графіка вимірювань базальної температури. Січовий тест на овуляцію і її контроль діагностують за допомогою спеціальних тестів.

Тести при безплідді на овуляцію

Вимірювання і складання графіка базальної температури допомагає обчислити проходження овуляції або її відсутність. Крива базальної температури складена фахівцем гінекологом при тестуванні показує рівень постовуляторна вироблення прогестерону.

Саме прогестерон готує і ендометрій матки до переміщення заплідненої яйцеклітини.

Простими словами цей фактор дозволяє впливати на процес імплантації ембріона в слизову оболонку матки і розвиток вагітності. Графік показань кривої базальної температури будується на спостереженнях за вимірюваної температурою в прямій кишці вранці в один і той же період.

Очевидний результат за графіком показує підтвердження наявності овуляції або її відсутність. Допомагає визначити отриманий відсоток прогестерону в крові і наявність прегнандіолу в сечі пацієнтки. Застосування температурного тестування на овуляцію визначає рівень концентрації ЛГ в сечі за двадцять чотири години до початку овуляції.

Аналізи і діагностика

Ультразвукове дослідження (УЗД)

Ультразвукове дослідження (УЗД) допомагає побачити процес дозрівання в яєчнику домінантного фолікула і звільнення з нього ооцита.

Результат функціонування яєчників відбивається на стані ендометрія матки.

Взяття зіскрібка за кілька днів до початку менструального циклу при ановуляції, може показати гіперплазію слизової оболонки матки різного ступеня локалізації.

Для визначення причини ендокринного безпліддя вимірюють рівні ЛГ, ФСГ, пролактину і т. Д.

Ендокринологічне вимір проводять протягом п’яти діб за період декількох менструальних циклів.

Гормональні проби призначаються лікарем для з’ясування стану всіляких складових репродуктивної функції при ендокринній безплідності. Список планового проведення різних гормональних проб складається спостерігає лікарем репродуктологом.

Крім цього спостерігаються показники власних гормонів жінки після прийому спеціальних стимулюючих гормональних препаратів.

Для отримання більш ясного визначення причин порушення ендокринології пацієнтки проходять сканування рентгенапаратом черепа. Ультразвукове дослідження щитовидної залози, яєчників і надниркових залоз.

Для того щоб встановлюваний діагноз для жінки був на високому точному рівні, потрібно виключити патології в області жіночих статевих органів, імунологічні і трубні причини безпліддя, а також потрібно виключення чоловічого фактору безпліддя.

Для цього знадобиться проведення аналізу спермограми – такий метод дослідження допоможе дати оцінку параметрам еякуляту, що дозволить визначити фертильність сперми. Така спермограма проводиться при плануванні вагітності в парі, при підготовці до ЕКЗ.

У зміст дослідження входить оцінка репродуктивної системи. Її фізичних параметрів, колір і швидкість розрідження, в’язкість, також враховується морфологія, зміст нормальних і патологічних форм, присутність у вмісті еритроцитів і лейкоцитів, а також слизу.

Сперма, необхідна для аналізу, збирається в спеціальну стерильну ємність, після двох або трьох днів утримання від статевого акту.

Лікування ендокринної безплідності

Лікування ендокринної безплідності

Починати лікування ендокринного безпліддя стоїть з приведення в норму порушених функцій організму.

В першу чергу необхідно нормалізувати головний орган в роботі ендокринних залоз. Це включає і корекцію цукрового діабету. Ліквідацію ожиріння якщо така присутня, і нормалізацію роботи статевих гормонів надниркових залоз.

Після приводиться в робочий стан щитовидна залоза. Хірургічно видаляються виявлені пухлини, якщо такі є.

У наступній фазі лікування призначається проведення гормональної стимуляції яєчника. Щоб показати процес дозрівання домінантного фолікула і початку нормалізації процесу овуляції.

Для стимуляції овуляції застосовується спеціальний лікарський препарат, який викликає збільшення виділяється гіпофізом фолікулостимулюючого гормону.

Після застосування такого способу лікування в десяти відсотках випадків вагітність може протікати успішно, і на світло можлива поява двійнята або трійнята.

Корекції ендокринного безпліддя займає не маленький проміжок часу.

Якщо протягом шести місяців або шести овуляторних циклів при стимуляції, вагітність не наступила, то лікування переходить з підвищенням застосування лікарських засобів в більш посилену фазу – застосовуються гонадотропіни.

Застосування гонадотропінів збільшує шанс розвитку плодовитості, і має негативні побічні наслідки. Лікування гормональними препаратами призначається лікарями ендокринологами. Воно застосовується і допомагає при передчасної клініці ендокринної зміни.

Хірургічне втручання в лікування ендокринного безпліддя застосовується у випадках вроджених або отриманих патологіях.

Практика показала перевага оперативного втручання. Один з таких випадків як синдром полікістозного яєчника. Для його нормалізації потрібне використання клиноподібної резекції. Медичною мовою це хірургічна операція – індукція овуляторного циклу, в ході якої проводиться клиноподібна резекція яєчника.

Оперують травмовану ділянку тканини під виглядом трикутника. Лапароскопічна резекція запобігає утворенню спайок.

Після проведення такого роду оперативного лікування відновлення травмованої ділянки відбувається не скоро, вагітність настає в вісімдесяти відсотках випадків.

Ендокринне порушення викликане проблемами з трубно – перитонеальної або зі зниженням фертильності сперми має на увазі проведення методу ЕКЗ.

В даному випадку застосовується метод перенесення вже сформованих ембріонів в порожнину матки для їх подальшого розвитку. Для його реалізації додатково застосовується підтримуюча гормональна терапія в клінічних умовах.

Профілактика безпліддя

При схильності до безпліддя його профілактика починається з дитячо-юнацького періоду. Для цього постійно інформуються пацієнти клінік своїми сімейними лікарями. На прийомах у них проводиться важливе ознайомлення з наслідками інфекційних захворювань, можливі ускладнення в сторону ендокринних змін після перенесеного грипу або токсоплазмозу.

Прийняті вчасно заходи допоможуть уникнути наслідки негативних змін на яєчнику або гіпоталамо-гіпофізарної дерегуляції.

Уже при настанні вагітності застосовується сучасна програма ведення вагітності. Вона є відмінною профілактикою у веденні вагітності. Це ціла програма спостережень і профілактичних заходів лікарями фахівцями гінекологами. Їх зусиллями спрямованими на здорове виношування плоду.

Комплекс лікувальних і амбулаторних дій лікарями гінекологами забезпечує професійну підтримку породіллі від зачаття до пологів.

Заходи застосовуються в гінекології спрямовані на підтримку здоров’я породіль мають широкий спектр дій. Це пов’язане і психологічна допомога, і медична підтримка протягом усього терміну вагітності, і якщо знадобиться екстрена допомога.

Документальне оформлення необхідної інформації і запис її в особисту поліклінічну карту пацієнтки забезпечує жінці надійну підготовку до майбутніх пологів. І післяпологове спостереження за матір’ю і немовлям.

Дану статтю можна направити на правильне виховання дитини в період його статевого дозрівання, яке має на увазі як фізична так і їх емоційне здоров’я. Порушення функцій яєчників може викликати психологічна травма, сексуальна травма. Або в результаті розумового або психологічного перенапруження може виникати гормональна проблема раніше, ніж вона діагностується.

Складні пологи, аборти і наслідки після них теж викликають безпліддя.

Дана стаття на сайті сигналізує про те, що завжди треба приділяти увагу інформації про можливі наслідки, стежити за своїм психо фізичному здоров’ям з молодих років.

Назад

Вплив куріння на фертильність жінки

Вторинне безпліддя у жінок

Наступн.

Залишити коментар

*

code