Аналіз спермограми: здача, розшифровка, результати

| |

Главная страница » Статті » Для чоловіків » Аналіз спермограми: здача, розшифровка, результати

Своєчасна діагностика відіграє важливу роль у встановленні причин чоловічого безпліддя, неможливість стати батьком, і вибору правильного шляху його подолання. Одним з інформативних аналізів для чоловіків при порушенні фертильності є дослідження (зване спермограмою) насінної рідини, яка здається для мікроскопії репродуктивного матеріалу.

Що таке спермограма?

Це дослідження демонструє важливі значення характеристик виділяється під час еякуляції сперми, який показує, наскільки сперматозоїди життєздатні і готові до запліднення – тест на фертильність. Також можна виявити деякі захворювання чоловічої статевої сфери. Зібраний еякулят при аналізі спермограми досліджують в лабораторії під мікроскопом для оцінки загальних і детальних параметрів.

Що показують результати спермограми?

Вона проводиться для вимірювання наступних основних факторів чоловічого здоров’я:

 • кількість статевих клітин в досліджуваному зразку,
 • морфологічні характеристики (форма, розмір) сперматозоїдів,
 • активність (рухливість) сперматозоїдів.
 • число і типи лейкоцитів і незрілих клітин

Також досліджуються такі макроскопічні характеристики сперми як колір, обсяг, рН, в’язкість, час розрідження перед мікроскопією.

Кому варто обов’язково необхідно проходити дослідження:

 • Чоловікам, які не можуть зачати дитину – пара не може завагітніти при незахищеному сексі протягом року,
 • Донорам сперми – потенційним і регулярно здають біоматеріал для донорства в банк сперми,
 • Планують кріоконсервацію власної сперми або для донорства.
 • Минулим вазектомію для контролю успішності процедури – зазвичай через 8-16 тижнів після операції, щоб перевірити відсутність сперматозоїдів в спермі.

Что показывают результаты спермограммы

Коли чоловікові краще здавати спермограму?

Щоб показники спермограми були максимально інформативні, лікар часто проводить кілька окремих тестів, щоб отримати правильне уявлення про характеристики насінної рідини. Проби еякуляту беруть з інтервалом не менше семи днів протягом двох-трьох місяців.

Кількість сперматозоїдів досить варіативно може щодня змінюватися. Найбільш переконливий результат аналізу спермограми може бути отриманий при дослідженні середнього значення показників зразків сперми.

Як підготуватися до аналізу

Как подготовиться к анализу

Перед здачею спермограми потрібно утримуватися від еякуляції 4-7 днів, від відвідування сауни і лазні – вплив високих температур змінює характеристики сперми. Підготовка до спермограми включає відмову від алкоголю і деяких ліків (циметидин, стероїдні гормональні препарати, деякі БАДи та ін.).

Насінну рідину для дослідження збирають за допомогою мастурбації в стерильний контейнер безпосередньо в лабораторії – так лікар може відразу приступити до мікроскопічного дослідження після попередньої підготовки. Збирати біоматеріал будинку не рекомендується, тому що час на транспортування в лабораторію погіршує показники, допустимо тільки якщо це займе менше 1 години. Також в процесі підготовки до спермограми і збору біоматеріалу не можна використовувати мастило або презерватив з сперміцидом.

Чи є протипоказання до здачі спермограми?

Здача спермограми – абсолютно безпечна процедура, аналіз сперми не пов’язаний ні з жодними відомими ризиками. Для того, щоб значення тесту були об’єктивними, не рекомендується складати тест в стані хвороби або стресу. Це може негативно вплинути на показники.

 

Розшифровка результатів аналізу спермограми

Результати лабораторного мікроскопічного аналізу сперми показують великий обсяг інформації, включаючи ознаки можливих збоїв в репродуктивній системі чоловіка.

Расшифровка результатов анализа спермограммы

Показники хорошої спермограми

Нормальний обсяг сперми, одержуваної при одній еякуляції, повинен становити не менше 1,5 мл.

У нормі колір еякулята може бути від світло-сірого до білого з напівпрозорої, але не каламутною консистенцією, без слизу.

Концентрація сперматозоїдів – нормальне їх кількість становить не менше 15 млн. На 1 мл насінної рідини – від 40 млн. На повний обсяг порції еякуляту. Якщо їх менше, то зміст репродуктивних клітин стає низьким (оліго- і азооспермія та ін.) І може свідчити про проблеми з потенційним заплідненням.

Рухливість сперматозоїдів – в ідеалі понад 50% прогресивно рухливих чоловічих статевих клітин в зразку сперми, тобто повинні демонструвати активність.

Морфологія – розмір і форма рухливих сперматозоїдів в еякуляті впливають на те, наскільки добре вони можуть запліднити яйцеклітину. Життєздатність статевих клітин вираховується після фарбування зразка для мікроскопії по Блюму і становить не менше 58%.

Нормальна сперма буде містити не більше 2% незрілих сперматозоїдів, а також клітин аномальної форми, клітин сперматогенезу до 4%, нормальних форм без фрагментації – від 4% і вище. Невелика кількість залишкових тілець в межах норми.

Хімічний склад. Рівень pH вимірює кислотність насінної рідини в нормі становить від 7,2 до 8,0. Аномальний pH може впливати на здатність сперматозоїдів до запліднення і їх рухливість. pH понад 8,0 може бути маркером запального процесу (простатиту і ін.).

Час розрідження. Хороша сперма під час еякуляції має густу в’язку консистенцію. Час її розрідження показує, через який інтервал насіннєва рідина втрачає густоту. У нормі це займає близько 10-60, в середньому, 20-25 хвилин.

У нормі при мікроскопії сперми не повинна спостерігатися агрегація і аглютинація (склеювання) сперматозоїдів. Це може свідчити про імунних порушеннях – наявності склеюючих антитіл на клітинній мембрані сперматозоїдів.

Також в нормі повинні бути відсутніми еритроцити в (червоні клітини крові) в еякуляті, а лейкоцити можуть міститися в кількості не більше 1 млн на 1 мл насінної рідини.

Чому сперматозоїди нечисленні або нерухомі

Відхилення в результатах, т.зв. «Погана спермограма» можуть пояснюватися різними причинами. Якщо результати не відповідають нормі, лікар призначить інші тести, щоб при розгорнутому обстеженні після здачі спермограми комплексно з’ясувати конкретну проблему з фертильністю.

Погана або відсутня рухливість сперматозоїдів може пояснюватися їх нежиттєздатністю (некрозооспермія) або проблемами з рухливістю джгутиків (акінозооспермія або астенозооспермія). Причинами цього можуть бути:

 • Запальні процеси сечостатевої системи,
 • Інфекційні захворювання в т.ч. ІПСШ,
 • Гормональні порушення та збої,
 • Спадкові патології, дисфункції і фрагментації насіниноутворюючої тканини яєчок, простати та ін.,
 • Використання сперматичного лубриканта, носіння тісного давить білизни, дуже тривале утримання.

Почему сперматозоиды малочисленны или неподвижны

Як збільшити рухливість сперматозоїдів

Морфологія спермограми серед інших показників особливу увагу приділяє аналізу рухливості сперматозоїдів, не дарма один із синонімів їх назви – «живчик». Хороша рухливість дає здатність проходити через цервікального слизу шийки матки і добиратися до яйцеклітини, виконуючи запліднення.

Рухливість здорових сперматозоїдів визначається як швидкість не менше 25 мікрометрів в секунду, про можливу патологію свідчить непрогресивна рухливість – менше 5 мікрометрів в секунду. Низька рухливість сперматозоїдів називається астеноспермія або астенозооспермією.

Змусити чоловічі статеві клітини «прискоритися» можна, починаючи з точної діагностики причин зниженої рухливості сперматозоїдів. Це може мати:

 • генетичні причини,
 • захворювання (варикоцеле – варикозне розширення вен яєчка, порушення роботи ендокринних залоз, зміна гормонального фону),
 • травми,
 • чинники способу життя і навколишнього середовища у вигляді куріння, алкоголю, гіподинамії, прийом деяких ліків та ін.)

Якщо діагностика виключила захворювання, то певні зміни способу життя можуть допомогти збільшити рухливість сперматозоїдів:

 • регулярно займатися спортом, не уникати фізичних навантажень,
 • підтримувати здорову вагу тіла,
 • збалансовано харчуватися,
 • відмовитися від поганих звичок, кинути палити і приймати алкоголь,
 • приймати вітаміни (С, Е, група В) і мікроелементи (препарати цинку і селену),
 • частоту статевих контактів вести до 1 еякуляції в 2-3 дня, підвищена частота не дозволить сперматозоїдам нормально дозріти, а рідко – погіршить рухливість,

Якщо причиною зниженої рухливості сперматозоїдів є медична проблема, лікар фахівець з результатами обстеження призначає адекватне медикаментозне лікування, іноді може порекомендувати провести оперативну корекцію. Якщо проблема фертильності непереборна – вдатися для зачаття до результатів анонімного донорства з банку сперми або репродуктивної клініці-перевіреної донорської сперми.

От чего зависят показатели спермограммы

Від чого залежать показники спермограми

Дослідження може показати причини порушення чоловічої фертильності. Референсний діапазон нормальних значень аналізу спермограми, за рекомендацією ВООЗ, може мати варіанти, тому інтерпретувати їх повинен лікар. Основні фактори, що впливають на якість сперми і труднощі із зачаттям, можуть мати:

 • медичні причини (гострі і хронічні запалення репродуктивної сфери, інфекції, в т.ч. ІПСШ, гормональні збої, судинні порушення – варикоцеле, фрагментація або дисфункція яєчок або порушення їх морфології – крипторхізм, новоутворення та ін.) – їх корекцією займається лікар.
 • неправильний спосіб життя (інтоксикація організму курінням, алкоголем, наркотиками, самолікування, стреси, перевтома, ігнорування лікарських призначень, погана екологія, довга стриманість або занадто часті статеві акти) – корекція цього перед підготовкою до спермограми – відповідальність пацієнта.

Як поліпшити спермограму

Отримані значення не існують самі по собі, марно «лікувати аналізи спермограми». Кваліфікований лікар-фахівець, керуючись тим, що бачить на бланку результатів як відхилення від норми, призначить проведення комплексного розгорнутого обстеження для виявлення першопричин патології і прицільні методи лікування, щоб усунути виявлене захворювання. І подальше дослідження покаже більш оптимістичні для зачаття аналізи спермограмі

Назад

Банк донорської сперми (кріобанк): умови, ціни, аналізи, заробіток

ЕКЗ – Штучна інсемінація в домашніх умавах

Наступн.

Залишити коментар

*

code