ЕКЗ – Штучна інсемінація в домашніх умавах

| |

Главная страница » Статті » Для жінок » ЕКЗ — Штучна інсемінація в домашніх умавах

Багатьох жінок, для яких природне зачаття сперматозоїдами чоловіка з різних причин неможливо – немає чоловіка-партнера або він безплідний – хвилює питання, наскільки ефективно і безпечно проводити штучне запліднення (інсемінацію) вдома самостійно біоматеріалом донора? Які шанси успішної вагітності, і чи немає ризиків нашкодити здоров’ю? Тим більше, що набори для інсемінації в домашніх умовах доступні, заморожену донорську сперму можна придбати в банку сперми, а вартість маніпуляції нижче, ніж в клініці репродукції.

Чи можна зробити штучну інсемінацію в домашніх умовах?

При дотриманні певних умов така процедура дає хороші шанси завагітніти без відвідування клініки допоміжних репродуктивних технологій і не вдаючись до складних маніпуляцій таким як ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). Багато жінок пишуть позитивні відгуки про запліднення донорською спермою вдома і настанні вагітності.

Але необхідно чітко розуміти, де шукати донора, які види штучної інсемінації бувають, як проводяться, і не всі вони можуть бути здійсненні в домашніх умовах самостійно. Матеріали даної статті допоможуть відповісти на часті питання.

ЕКЗ - Штучна інсемінація в домашніх умавах

У чому суть методики інсемінації

Штучне запліднення (інсемінація) або ШІ як перевірений часом метод допоміжних репродуктивних технологій є аналогом зачаття природним способом при неможливості останнього, при різних проблемах фертильності і чоловічому безплідді. Але при ШІ сперма, отримана від чоловіка або донорська вводиться жінці за допомогою спеціального пристосування:

 • в піхві (внутрішньопіхвовова інсемінація) або
 • матку (внутрішньоматкова інсемінація).

Саме домашня штучна інсемінація донорською спермою, тобто – можливість здійснити зачаття, не залишаючи звичних умов, допустима виключно першим способом. Зразок сперми набирається в стерильний безголковий шприц, який вводиться в піхву, і сперма про допомоги поршня обережно виштовхується на шийку матки.

Така процедура підходить для штучного запліднення в домашніх стінах, оскільки для неї:

 • не вимагається особлива підготовка або кваліфікація самої жінки, тому що процедура не складна, головне, дотримуватися обережності при введенні і не завдати пошкодження слизової оболонки стінок піхви і шийки матки;
 • не потрібна попередня додаткова підготовка сперми.

Внутрішньоматковий вид інсемінації в домашніх умовах дуже небажаний і може бути небезпечна для здоров’я і життя жінки, оскільки може викликати негативні ефекти – від травм цервікального каналу або шийки матки і її ендометрію до важких наслідків таких як анафілактичний шок.

Однією з функцій цервікального каналу, що з’єднує піхву з внутрішнім простором матки, є бар’єрна – він розділяє сперму, відсікаючи рідина еякулята від самих сперматозоїдів, впускаючи матку лише їх. Цей процес відбувається подібним чином, як в процесі природного запліднення, так і штучного внутрішньопіхвового.

Насіннєва рідина крім власне статевих клітин містить безліч білків, чужорідних для організму жінки, саме їх і затримує слиз цервікального каналу. Потрапити всередину в порожнину матки в нормі повинні саме самі сперматозоїди. А білки насінної рідини можуть викликати сильну реакцію імунної системи – до важкої алергії і анафілактичного шоку, впоратися з цим без екстреного медичного втручання неможливо. Тому для внутрішньоматкової інсемінації порцію донорської сперми спеціальним способом очищають від інших фракцій, залишаючи лише чисті статеві клітини.

Преимущества инсеминации в домашних условияхТакож введення спеціального катетера в нерозкриту шийку матки самостійно загрожує серйозними ушкодженнями та травмами. В умовах репродуктивної клініки лікарі-фахівці використовують при введенні катетера в ході внутрішньоматкової ШІ особливі інструменти і УЗД-контроль.

Переваги штучної інсемінації в домашніх умовах

Внутрішньопіхвовова домашня інсемінація при правильному дотриманні процедури має ряд плюсів:

 • не вимагає спеціальної підготовки і навичок проведення,
 • фізіологічно близька природного зачаття (за допомогою статевого акту),
 • не потрібно шукати і використовувати складне і дороге устаткування,
 • високий шанс на успішну вагітність при контролі овуляції – з’єднання яйцеклітини і сперматозоїда можна провести в максимально що сприяє зачаттю час,
 • швидко і безболісно

Недоліки самостійного проведення штучної інсемінації

Домашнє запліднення штучним способом самостійно підходить далеко не всім і має свої мінуси.

Складно встановити оптимальний для зачаття день, щоб досягти максимальної ймовірності цього, потрібно відстежувати овуляцію і провести домашнє внутрішньопіхвовове запліднення донорським зразком сперми за день до її настання. Додатково рекомендується повторити маніпуляцію повторно через 48 годин після першої інсемінації. Це допомагає гарантувати, що сперматозоїд буде напоготові, коли фолікул випустить яйцеклітину.

Ця складність долаються при проведенні внутрішньоматкової інсемінації в клініці репродуктивної медицини, коли кваліфікований лікар контролює дозрівання фолікула з яйцеклітиною і здійснює доставлення сперматозоїдів, отриманих в результаті донорства, безпосередньо в матку. Що підвищує шанси завагітніти.

Також при ШІ вдома є шанси пошкодити слизову піхви і шийки матки незграбним рухом шприца, тому що жінка не може бачити весь процес. У клініці ризик травматизації мінімальний, що гарантовано досвідом лікаря і візуальним і УЗД-контролем.

Зниження ефективності при багаторазовому проведенні домашньої ШІ. При повторних невдачах і не настанні вагітності рекомендовано звернутися в репродуктивну клініку для проведення інших методів допоміжної репродукції – внутрішньоматкової інсемінації або протоколу ЕКЗ.

Що необхідно, щоб інсемінація була успішною

Что нужно, чтобы инсеминация была успешнойПоказання для внутрішньопіхвовової ШІ донорськими статевими клітинами:

 • Відсутній статевий партнер-чоловік,
 • в спермі партнера або чоловіка відсутні життєздатні для природного зачаття сперматозоїди або їх недостатньо,
 • з боку чоловіка (партнера) діагностований ризик передати дитині спадкові хвороби,
 • Неможливість отримати сперму від чоловіка-партнера,
 • Вагінізм у жінки, що перешкоджає природному статевого акту.

Шанси на успішне зачаття і вагітність при правильно проведеному внутрішньопіхвововому заплідненні можуть зрівнятися з зачаттям природним способом. Імовірність позитивного результату становить 12-15%.

Кому не можна робити інсемінацію

Інсемінація донорською спермою в домашніх умовах підходить не всім і має протипоказання:

Перед проведенням внутрішньопіхвовової ШІ потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем гінекологом, пройти обстеження і обговорити ризики.

Для настання вагітності може знадобитися кілька спроб. Якщо вагітність не настала після кількох спроб домашнього запліднення, потрібно обговорити з лікарем методику проведення оцінки фертильності і інші методи досягнення зачаття.

Що потрібно зробити перед інсемінацією в домашніх умовах

Что нужно сделать перед инсеминацией в домашней обстановке

Процедура домашньої ШІ вимагає вдумливої ​​і ретельної підготовки, в яку входить повне медичне обстеження партнерів, або жінки, яка використовує перевірений заморожений біоматеріал від донора сперми з кріобанку (банку або центру здачі сперми).

Необхідно:

 • здати лабораторні аналізи сечі і крові на інфекції, в т.ч. ІПСШ (сифіліс, ВІЛ, гепатит С,)
 • зробити УЗД органів малого таза,
 • ретельно стежити за циклом протягом мінімум трьох місяців, щоб розрахувати час фертильного вікна і визначити відповідний час овуляції для запліднення, вікно фертильності – період найбільшої фертильності жінки, коли яєчник випускає зрілий ооцит (яйцеклітину). Зазвичай це 12-24-годинний інтервал між 10 і 15 днями менструального циклу,
 • провести тест на наступ овуляції – за календарем відстеження менструального циклу, з додатком на смартфоні, тест-смужки для визначення овуляції, відстеження базальної температури тіла.

Попередньо потрібно придбати набір проведення ШІ (гінекологічні рукавички, стерильний шприц, дзеркало, яке дозволяє візуально контролювати процес). Також потрібно мати розчин для дезінфекції (спирт, хлоргексидин і т.д.), стерильний рушник, ватні тампони, одноразову поглинаючу пелюшку.

Заздалегідь замовити в кріобанку (центрі здачі сперми і зберігання в заморожуванні) порцію замороженого біоматеріалу.

Як самостійно провести штучну інсемінацію

Внутрішньопіхвовова процедура введення донорських сперматозоїдів для запліднення проводиться в кілька кроків, вони нескладні і доступні жінці, щоб зробити правильно все самостійно без сторонньої допомоги.

Как самостоятельно провести искусственную инсеминацию

Послідовність процедури внутрішньопіхвовової штучної інсемінації

 1. Починаючи з останнього дня менструації, потрібно два рази на добу проводити тест на овуляцію за допомогою тест-смужок. Інсемінацію потрібно провести якомога ближче до першого позитивного результату. У більшості жінок овуляція відбувається протягом 12-36 годин після першого позитивного результату. Іноді стимуляції дозрівання яйцеклітин лікар рекомендує жінці провести курс гормональної терапії.
 2. З урахуванням підрахованого фертильного вікна потрібно протерти антисептиком контейнер зі донорською спермою і розморозити порцію – просто 30 хвилин при кімнатній температурі. Поки вона відтає, все підготувати.
 3. Перед проведенням процедури введення сперматозоїдів начисто вимити руки і статеві органи.
 4. Переконатися, що є зручне місце, налаштуватися на позитивне і розслаблений стан.
 5. Приготувати безголковий шприц, набрати в нього порцію розмороженої сперми з флакона, лягти на підстеленний рушник, розташувати подушку під стегнами для комфорту, щоб таз був у піднесеному стані.
 6. Вести шприц зі спермою обережно в піхву і зробити видавлювання порцію максимально глибоко, поміщаючи наконечник близько до шийки матки, але не торкаючись її, щоб не травмувати. Вийняти шприц і розслабитися.
 7. Провести внутрішньопіхвовове введення потрібно двічі – перший раз і другий з інтервалом мінімум 8-10 годин. Для кращого ефекту потрібно почекати 48 годин і повторити введення сперми.
 8. Після процедури лягти на спину, піднявши стегна.
 9. Рекомендується залишатися лежачи в зручному положенні протягом 1-2 годин, акуратно переміщаючись зі спини на живіт кожні 20 хвилин, щоб дати сперматозоїдам час пройти через шийку матки.

Які ускладнення можливі після інсемінації

Якщо процедура була проведена правильно, то ризик ускладнення мінімальний.

Найбільш часто зустрічаються подряпини і садна слизової при необережному поводженні зі шприцом. Або внесення інфекції при недотриманні асептики – погано вимиті руки і геніталії, не був оброблений антисептиком флакон з кріобанку (банку сперми) і т.д.

Рідко зустрічаються алергічні реакції на компоненти донорської сперми (білки насінної рідини і самі сперматозоїди).

Що при домашній інсемінації не можна робити

Штучна домашня інсемінація – це виключно внутрішньопіхвовова методика введення сперми. Всі інші види ШІ – внутрішньоматкова, шийна, фолікулярна проводяться тільки в клініці під контролем лікаря і в домашніх умовах небезпечні.

Назад

Аналіз спермограми: здача, розшифровка, результати

Як збільшити ефективність ЕКЗ?

Наступн.

Залишити коментар

*

code