Синдром Жильбера – симптоми і лікування

| |

Главная страница » Статті » Для чоловіків » Синдром Жильбера — симптоми і лікування

Донорство сперми має на увазі здачу біологічного матеріалу, який в перспективі використовується для запліднення жінок, які не мають можливість завагітніти природним способом. Донорство біоматеріалу допомогла багатьом парам стати щасливими батьками. Донорами усвідомлено стають чоловіки, охочі допомогти бездітним парам за винагороду. Донорство має певні ризики, в тому числі ймовірність передачі генетичних мутацій.

Загальні відомості

Під даною патологією мається на увазі спадкове захворювання, пов’язане з порушенням обміну білірубіну (жовчного пігменту). Зустрічається переважно в осіб чоловічої статі.

Тому проблема особливо актуальна для чоловіків, охочих стати донором сперми.

Кількість білірубіну – індикатор роботи печінки. У людей, далеких від медицини, будь-які відхилення асоціюються з важкими захворюваннями. В реальності патологія не має нічого спільного з гепатитами, цирозом, гепатитами. Синдром не призводить до розладу функцій органу. Також він не впливає на якість донорської сперми.

Причини синдрому Жильбера

Основною причиною є генетична мутація. Існує ген UGT1A1. Він кодує фермент, який відповідає за перетворення білірубіну. В організмі є прямий і непрямий білірубін. Саме непрямий надає токсичну дію. При відсутності мутації він при попаданні в печінку перетворюється, і разом з жовчю виділяється в кишечник.

У разі генної мутації процес знешкодження сповільнюється. Речовина затримується в організмі, про що говорять характерні симптоми. У більшості випадків вони не несуть небезпеки для здоров’я донора.

Ризик передачі хвороби дитині практично виключений. Ризик мутації є, обоє батьків є носіями дефектного гена. Але все донори проходять ретельне обстеження, в тому числі генетичний скринінг. Перед взяттям сперми на зберігання оцінюються всі можливі наслідки. Тільки після результатів дослідження матеріалу приймається рішення, чи може кандидат стати донором.

Симптоми синдрома Жильбера

Симптоми синдрому Жильбера

До основних симптомів відноситься жовтяниця різного ступеня. Вона носить хвилеподібний характер, і дають про себе знати під впливом зовнішніх або внутрішніх чинників (прийом алкоголю, стрес, перевтома, інфекції).

Потенційний донор сперми може багато років жити з розладом, не підозрюючи про це. У періоди загострень спостерігається жовтушність шкірного покриву, слизових оболонок і очних білків. Додатково можуть бути присутніми наступні симптоми:

 • Неприємні відчуття в області правого підребер’я.
 • Розлад травлення (втрата апетиту, нудота, відрижка).
 • Слабкість і швидка стомлюваність.
 • Апатія, пригнічений настрій, поганий сон.

Часто це розцінюється як тимчасове нездужання на тлі переїдання, отруєння, перевтоми.

Про наявність патології людина дізнається після обстеження, яке є обов’язковим для донорства сперми.

У новонароджених дітей діагностувати синдром складно – він має велику схожість з жовтяницею немовлят, яка проходить через кілька днів після пологів. Виявляється симптоматика у дитини в більш дорослому віці (12-14 років і старше).

Діагностика синдрому Жильбера

Зважаючи на відсутність специфічних симптомів порушення діагностується при обстеженні організму з іншою метою, в тому числі для здачі сперми в якості донора. При цілеспрямованому зверненні до фахівця для діагностики призначається ряд досліджень:

 • Загальний аналіз сечі і крові.
 • УЗД печінки та інших органів черевної порожнини.
 • Біохімічний аналіз крові.
 • Генетичний скринінг на наявність / відсутність мутації.

Ускладнення синдрому Жильбера

Найпоширеніше ускладнення – розвиток жовчнокам’яної хвороби. Дефіцит жовчного пігменту провокує утворення каменів в жовчних протоках. Їх велика кількість супроводжується коліками. У важкому випадку можлива закупорка жовчних проток, і єдиним виходом є хірургічне втручання.

При наявності каменів необхідно звернутися до лікаря. Справа не тільки в бажанні стати донором. Спеціаліст порекомендує дієту і при необхідності призначить препарати. Сам факт порушення обміну білірубіну не є причиною відмови в донорство сперми.

Лікування синдрому Жильбера

У спеціальній терапії необхідності немає. Лікування скоріше спрямована на попередження загострень. Профілактика включає:

 • Дотримання дієти – виключення з раціону важкої їжі (жирне м’ясо, приносить, консервації).
 • Утримання від інтенсивних фізичних навантажень.
 • Дотримання режиму сну і відпочинку.

Не рекомендується приймати гепатотоксичні препарати. Але в такому разі медикаменти підбираються в індивідуальному порядку, а прийом проходить під контролем фахівця.

У період загострення показана лікувальна дієта (стіл №5). Для нормалізації рівня білірубіну лікар призначає медикаментозну терапію. Жовтизна шкірних покривів – косметична проблема. Вона не представляє небезпеки, і проходить самостійно. Для прискорення виведення речовини з кишечника можна приймати сорбенти.

Банк сперми – легальна медична організація.

Стати донором може чоловік без проблем з фізичним і психічним здоров’ям. Від кандидата вимагається заповнення анкети з докладною інформацією аж до утворення і роду діяльності на момент донації. Потенційний донор проходить комплексне медичне обстеження в клініці.

Назад

Фертильність у жінок – що це?

Чи платять за здачу сім’яної рідини?

Наступн.

Залишити коментар

*

code