Фертильність у жінок – що це?

| |

Главная страница » Статті » Для жінок » Фертильність у жінок — що це?

Багато сімейні пари стикаються з неможливістю зачати і народити здорову дитину. Ця проблема може бути пов’язана зі зниженою фертильністю одного з партнерів. Жіноча фертильність тісно пов’язана з таким поняттям, як овуляція, що представляє собою дозрівання і вихід зрілої яйцеклітини з яєчника для подальшого злиття зі сперматозоїдом. При плануванні вагітності важливо враховувати найбільш сприятливий для зачаття період, а також фактори, що впливають на нього.

Прогнози фертильності – як проводять тест?

Для визначення здатності жінки до дітородіння використовуються медичні дослідження. Їх основне завдання – встановити, чи відбувається в організмі нормальне дозрівання яйцеклітини і вихід її в порожнину матки.

В умовах медичного закладу виконується «прогноз фертильності», який може включати такі процедури:

 1. УЗД яєчників. Це інструментальний метод діагностики, за допомогою якого можна спостерігати за зростанням фолікула з 5-6 дня циклу. При плануванні вагітності дослідження виконується кожні 48 годин, щоб передбачити вихід дозрілої яйцеклітини.
 2. Лабораторні аналізи. В ході них визначають концентрацію гормонів в крові-фолікулостимулючючого (ФСГ), лютеїнізуючого (ЛГ) і антимюллерова (АМГ). При переважанні ФСГ над ЛГ і низький рівень АМГ свідчать про гіпофункції яєчників.
 3. Гістеросальпингографія. Це рентгенологічне дослідження маткових труб. При повній їх непрохідності вагітність виключена, навіть якщо яйцеклітина дозріває нормально.

За підсумком досліджень і спостережень лікар складає прогноз фертильності, вимірюваний в балах.

Показник в «-2» вказує на низький шанс завагітніти, «0» – нормальна фертильність, жінка здатна до дітородіння, «+2» – вірогідність зачаття дуже висока.

Як визначити дні фертильності?

Прогнози фертильності - як проводять тест

При плануванні вагітності важливо встановити сприятливий для зачаття період. Зазвичай, це час починається за кілька днів до дати овуляції і закінчується через добу після неї. Такі терміни пов’язані з різною тривалістю життя чоловічих і жіночих статевих клітин.

Сперматозоїди зберігають свою активність в матці близько 3-5 днів, незапліднена яйцеклітина же гине вже через 12-24 години.

Визначити фертильні дні може лікар за допомогою ультразвукового дослідження яєчників і встановлення концентрації гормонів в крові. Це найбільш достовірні, але не єдині методи. На овуляцію також вказують:

 1. Піхвові дослідження. Шийка матки стає м’якою, високою і рясно зволожується цервікальним слизом.
 2. Мікроскопія слини. Симптом кристалізації слини викликаний збільшенням продукції лютеїнізувального гормону. Під мікроскопом стають помітні кристали, що нагадують іній на склі.
 3. Тест на овуляцію. Методика виконання аналогічна тесту на вагітність. Спеціальну смужку, змочену в реактиве, яка продається в будь-якій аптеці, занурюють в сечу до появи двох смужок. Якщо результативна має більш насичений колір, ніж контрольно-сприятливий період для зачаття настав. Якщо вона бліда – в найближчі дні овуляції чекати не доводиться.
 4. Календарний метод. Жінці слід регулярно фіксувати перший і останній день місячних, тривалість менструального циклу, розраховувати його середину і, таким чином, визначати дні для зачаття. Вести спостереження необхідно не менше 6 місяців, обчислюючи середнє значення. Точність цього методу не висока – 50-60%.

Від чого залежить жіноча фертильність

Від чого залежить жіноча фертильність

Для настання вагітності повинні відбуватися регулярні менструації і овуляції. Протягом життя показник фертильності змінюється. Більшість процесів в організмі жінки регулюється гормонами, вироблення яких тісно пов’язана з нервовою системою і обміном речовин.

Тому надати опосередкований вплив на овуляцію можуть:

 1. Фактори, пов’язані з адаптацією до зовнішніх умов. Це можуть бути тривалі перельоти, різка зміна кліматичних умов.
 2. Неправильне харчування. Убогий раціон і сувора дієта відносяться до тих факторів, що негативно впливають на фертильність.
 3. Фізичне навантаження. Овуляція може бути відсутнім, якщо жінка займається важкими видами спорту або надмірно втомлюється на роботі.
 4. Стрес. Вплинути на гормональний фон може як сильне емоційне потрясіння, так і хронічне депресивний стан.
 5. Шкідливі звички. У жінок, що палять швидше і раніше виснажується запас яйцеклітин, знижується продукція естрогену і вироблення слизу в статевих шляхах. Аналогічно негативний вплив на репродуктивну функцію алкоголю і кофеїну.
 6. Вага. Організм реагує на виснаження, пригнічуючи процеси нормального функціонування в репродуктивній системі. Але овуляція може бути відсутнім і через ожиріння.
 7. Медикаменти. Прийом гормональних контрацептивів пригнічує дозрівання яйцеклітини. При лікуванні раку, хіміотерапії або опромінення, можливе настання ранньої менопаузи.
 8. Гормональні порушення. Серед них гіперандрогенія, гіперпролактинемія, дисфункція щитовидної залози, цукровий діабет.
 9. Гінекологічні захворювання. До них відносяться запальні процеси і спайки в малому тазу, хвороби, що передаються статевим шляхом, синдром полікістозних яєчників, онкологія.
 10. Патології імунного характеру. Так зустрічається вироблення антитіл, що атакують сперматозоїди.

Вікові зміни

На відміну від чоловіків, у яких вироблення статевих клітин відбувається протягом життя, у жінок їх кількість обмежена. Майбутні яйцеклітини називаються ооцитами і закладаються ще до народження дівчинки.

При перших місячних у організмі запускається процес, що супроводжується овуляцією – дозріванням яйцеклітини і виходом її в маткову трубу для подальшого запліднення.

З кожним менструальним циклом запас гамет виснажується, репродуктивна функція згасає, а після настання менопаузи жіноча фертильність стає такою низькою, що здатність до зачаття повністю втрачається.

За даними, опублікованими на офіційному сайті ВООЗ, репродуктивний вік жінки – 15-49 років.

Однак, вже до 30 років жінка втрачає більше 90% всіх яйцеклітин, а овуляторні періоди скорочуються до 4-5 місяців в році. Це пов’язано з фізіологічним зниженням рівня естрогенів в організмі, утрудненим кровопостачанням і згасанням функції яєчників.

У 35 років починаються зміни в іншому репродуктивному органі – матці. Вона стає менш пластичною, пухкої, порушується кровообіг в прилеглих судинах і зростає ризик захворювань, в тому числі онкологічних.

Після 40 років відбувається підготовка до наближення менопаузи, показники народжуваності для даної вікової групи істотно знижуються. Також скорочується і термін життя зрілої яйцеклітини, через що запліднення просто не встигає відбутися навіть при активному сексуальнму житті.

Самостійне визначення часу фертильності

Для визначення овуляторного періоду жінка може розрахувати його по днях, виконати тест на овуляцію, а також спостерігати у себе деякі зміни. Серед них:

 1. Збільшення виділень з статевих органів. Цервікального слизу стає більше і по виду вона нагадує яєчний білок. Починає збільшуватися секреція і природного мастила, зволожуючою стінки піхви під час статевого акту. Можуть спостерігатися незначні кров’янисті виділення.
 2. Підвищення лібідо. Посилення статевого потягу в цей час-природний сигнал організму до продовження роду.
 3. Підвищення базальної температури. Нею є найнижча температура організму в стані спокою після тривалого сну. Збільшення показника в прямій кишці говорить про вихід готової до запліднення яйцеклітини і обумовлено сплеском прогестерону в крові. Вимірювання необхідно проводити за кілька місяців до передбачуваного зачаття, фіксуючи отримані результати на графіку. Електронний термометр вводять в задній прохід щоранку до підйому з ліжка. Зазвичай показник під час овуляції відрізняється від доовуляційних значень приблизно на півградуса.
 4. Чутливість грудей. Молочні залози збільшуються, з’являється хворобливість, соски стають більш чутливими.
 5. Біль внизу живота. Виникають вона в області придатків одного боку і має переймоподібний або колючий характер. Хворобливість викликана сильно збільшився фолікулом за день до його розриву.
 6. Загострення органів почуттів. Під час овуляції нюх жінки посилюється, і аромат чоловічих феромонів стає більш привабливим. Можуть змінитися смакові пристрасті, загострюється зір, тактильні відчуття.

Як визначити рівень фертильності у жінок

Лікарі виділяють високу, нормальну і низьку жіночу фертильність, що визначається такими її складовими, як здатність до зачаття, можливість виносити дитину і народити. Про низьку фертильності кажуть, коли у жінки самостійно виходить тільки одне – зачати дитину. Надалі, без медичної допомоги відбувається викидень або ранній аборт.

Нормальний рівень в ситуації, коли жінка може завагітніти, виносити дитину без гормональної стимуляції і народити.

Високий же показник вказує на здатність народжувати на світ дітей кілька разів поспіль з мінімальною перервою. В останньому випадку вагітність може наступити навіть під час менструації, в період годування грудьми або всупереч використанню контрацептивів.

Поради та рекомендації

пари які планують вагітність

Парам, які планують вагітність, особливо при досягненні дружиною віку старше 30 років, рекомендується розраховувати сприятливі для зачаття дні.

Для одиноких або мають безплідних чоловіків жінок вихід – внутрішньоматкова інсемінація спермою в сприятливі для зачаття дні. Процедура проводиться лікарем в умовах амбулаторії.

Донор сперми проходить ретельну перевірку в банку сперми: генетичне обстеження, співбесіда з психологом, дослідження біоматеріалу на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Негативний тест на овуляцію або прогноз фертильності не означає абсолютного безпліддя.

У більшості випадків проблему вдається вирішити, потрібно лише зайнятися своїм здоров’ям, звернутися до лікаря і пройти лікування. Якщо завагітніти не виходить через спаєчного процесу в трубах, показана лапароскопічна операція.

Відсутню овуляцію викликають прийомом медикаментів. Вони збільшують продукцію естрогенів, що сприяє дозріванню яйцеклітини і пишного ендометрію. Іноді яєчники стимулюють за допомогою гормональних контрацептивів. Їх приймають протягом 3-6 місяців, а після скасування відбувається активне зростання і дозрівання статевих клітин.

Для поліпшення дітородної функції також необхідно переглянути свій спосіб життя, виключити фактори, що негативно впливають на фертильність.

Жінці, яка планує народити здорового малюка, рекомендується:

 • Для початку нормалізувати харчування і сон;
 • Привести в порядок вагу;
 • Уникати важкого фізичного навантаження;
 • Відмовитися від внутрішньоматкових втручань без вагомих підстав;
 • Кинути палити, не пити багато кави і алкоголю;
 • Займатися сексом не рідше двох разів на тиждень.
Назад

10 популярних міфів про донорство статевих клітин

Синдром Жильбера – симптоми і лікування

Наступн.

Залишити коментар

*

code