Як роблять біопсію яєчок у чоловіків

| |

Главная страница » Статті » Для чоловіків » Як роблять біопсію яєчок у чоловіків

Біопсією яєчка або тестикулярною біопсією називають метод хірургічного взяття невеликого зразка тканини з одного або обох яєчок з метою подальшого цитологічного дослідження під мікроскопом.

Це дозволяє виявити ряд морфологічних і функціональних змін в тестикулах, які можуть свідчити про наявність тих чи інших патологій, порушень або запальних процесів.

Біопсія яєчка – наріжний камінь діагностики чоловічого безпліддя і азооспермії у чоловіків (обструктивної і необструктивної), а також раннього виявлення новоутворень. У статті розглянуті основні методи.

Також за допомогою тестикулярної біопсії проводиться взяття вмісту еякуляційних шляхів, таким чином, роблять забір сперматозоїдів для проведення процедур репродуктивної медицини – ІКСІ і ЕКЗ для успішного зачаття нового життя і високого шансу стати батьками.

Що таке біопсія яєчка?

Яєчка (насінники) – залози овальної форми, які розташовані в мошонці під підставою статевого члена. Їх функція-виробництво:

 • статевих клітин і сперми;
 • чоловічих статевих гормонів (тестостерон).

Різні патологічні процеси, що порушують одну або обидві функції, можуть бути діагностовані за допомогою біопсії, перед нею потрібна попередня підготовка і деякі тести напередодні.

Підготовка біопсії яєчка нескладна, в неї входить:

 • Консультація з урологом, андрологів можливо генетиком (в залежності від мети проведення процедури, записатися до фахівців можна дистанційно на сайті.
 • Аналіз крові (загальний клінічний, на згортання, біохімія, і на інфекції – гепатити та ВІЛ).
 • Розширена спермограма і уретральний мазок.
 • Флюорографія, ЕКГ інші види тестів за показаннями.
 • Консультація з анестезіологом.

В ході підготовки лікар-фахівець може порадити не приймати аспірин або ліки, що зменшують згортання крові, за 1 тиждень до процедури, також потрібно ознайомити лікаря зі списком препаратів, що приймаються, включаючи БАД.

Хоча біопсія і є хірургічним втручанням, дана процедура безболісна, проводиться в клініці під місцевою анестезією, після введення анестетика в область яйця під час маніпуляції можна відчувати тактильне вплив, тиск або легкий дискомфорт, це нормально.

Вибір конкретного методу проведення залежить від причини і цілі дослідження – діагностика або взяття сперми для протоколу ЕКЗ. Лікуючий лікар обговорить можливі варіанти.

Операцію біопсії можна здійснити кількома способами:

 1. Відкритим доступом – зразок тканини витягується через невеликий хірургічний розріз.
 2. За допомогою пункції – біоптат береться за допомогою спеціальної голки, надріз не потрібно.

Для чого проводиться?

Показаннями до тестикулярної біопсії є:

Крипторхізм – неопущеніе яєчка на нормальне місце в мошонці, найбільш частий вроджений дефект чоловічих статевих шляхів. Воно може атрофія, або його тканини втрачають функціональність. Аномальне положення може бути: поза мошонки – в паховій каналі або черевної порожнини, під шкірою.
Азооспермія – відсутність сперматозоїдів в еякуляті. Такий діагноз ставиться після проведення спермограми(вона проводиться в спеціальних клініках або банках сперми, в яких відбираються донори сперми). Якщо еякулят повністю складається з плазми, це може означати, що:

 • сперматозоїди виробляються, але в насіннєвих протоках є закупорка і вони не потрапляють в еякулят – обструктивна форма;
 • сперматозоїди не виробляються зовсім – необструктивна.

Методи дозволяють виявити виробляються сперматозоїди у відповідних тканинах яєчка. Також дослідження повинно допомогти виявити на якому етапі порушена вироблення сперматозоїдів, що важливо для постановки діагнозу і вибору методу лікування безпліддя методом ЕКЗ, біопсія яєчок має високу результативність подальшого запліднення.

Гіпогонадизм. Це недолік тестостерону в організмі. Характерною ознакою його є погіршення сперматогенез.

Первинний гіпогонадизм найчастіше обумовлений наявністю запальних процесів в яєчках або патологічним переродженням тканини. За допомогою біопсії яєчка визначається характер патології.

Методи проведення

За результатами діагностики і відповідно до визначених заздалегідь цілями процедури лікар вибирає оптимальну стратегію. В результаті простий взяття сперми шляхом біопсії зазвичай виконується в той же день, що і забір яйцеклітини жінки.

Що дає максимальні шанси на успіх ЕКЗ при обструкції еякуляційних шляхів і збереженій виробленні сперматозоїдів. включає:

 • чрескожную пункційну аспіраційну (шляхом всмоктування) біопсію тканин яєчка (TESA);
 • чрескожную екстракцію сперматозоїдів з яєчок (TESE);
 • чрескожную аспірацію статевих клітин з тканини придатка яєчка (PESE);
 • відкриту біопсію еякуляційної тканини яєчка (MESE).

Біопсія яєчка методами мікрохірургії (MicroTESE) являє собою більш складну маніпуляцію і проводиться за день до вилучення яйцеклітини партнерки.

PESA – біопсія придатка яєчка шкірним методом за допомогою пункції.

Голка особливої ​​форми вводиться в тканини придатка яєчка крізь шкіру і підшкірну оболонку калитки, після фіксації лікар проводить аспірацію насінної рідини (триває кілька хвилин) .Потім в лабораторії з неї витягуються статеві клітини.

У разі, коли дослідження отриманого біоптату не показало наявність сперматозоїдів, що мають достатню рухливість, процедуру повторюють, роблячи повторнопункцію, але на іншій частині придатка.

TESA – біопсія самого яєчка пункцією, через шкіру.

Проводиться аналогічно, але вводять голку вже в тканини яєчка. Також аспірирують тканину тестикули, з неї вилучають чоловічі гамети.

TESA проводять, якщо в ході PESA не вийшло виявити сперматозоїди з відповідними для ІКСІ характерістікамі.А також якщо ДНК-ланцюжки сперматозоїдів мають виражену і некорректовану фрагментацію, то для методики ІКСІ беруть взяті в ході TESE тестикулярні сперматозоїди, що містять інтактні ланцюжка ДНК.

Відкрита мікрохірургічна тестікулятная біопсія (MESE) – малоінвазивна хірургічна операція, що проводиться відкритим доступом через поперечний малий розріз мошонки – до 3 см.

Проводиться з візуальним контролем, хірург бачить операційне поле за допомогою спеціального мікроскопа, що збільшує здатність в 20-30 разів.

Оболонка придатка розтинають, потім виділяють зону канальця з найбільшою шириною (без звужень), розсікають доступ до просвіту і витягають заповнює його рідина за допомогою мікрохірургічної аспірації.

Після процедури біоптат піддають діагностичної мікроскопії, в разі виявленого низької якості і малої кількості сперматозоїдів, маніпуляції роблять повторно на іншій частині придатка або іншому яєчку.

MESA має більш високу ефективність, ніж PESА. Оскільки дає можливість отримати сперму з кращими якісними показниками і в більшій кількості.

Часто обсяг достатній не тільки, щоб провести процедуру ІКСІ, але і для подальшої кріоконсервації гамет з метою використовувати їх при наступних репродуктивних спробах – циклах ЕКЗ.

TESE – відкрита біопсія яєчка. Здійснюється за допомогою малоінвазивного щадного розрізу шкіри і підшкірних оболонок мошонки, не більше 1-1,5 см і нікчемним травмуванням судин – кровотечі майже немає. Після отримання доступу до поверхні яйця, її оболонка розрізається на дуже малому фрагменті (3 мм). В глибині січуть маленький фрагмент тестікулярних тканин.

Біопсія методом TESE може бути:

 • монофокальна (тканину беруть з одного місця);
 • мультифокальна (використовують 2-3 різних ділянки).

Потім на розрізи накладають шви. Взятий біоптат досліджують, щоб знайти активні, життєздатні і підходять за критеріями ЕКЗ сперматозоїди.

У разі азооспермії необструктивної форми (в спермі відсутні статеві клітини внаслідок дефектів процесу їх створення в яєчку), шанси на виявлення придатних за якістю сперматозоїдів при використанні методу TESE не більше 40-50%.

Тому в разі азооспермії необструктивної форми з меншою ймовірністю виявити сперматозоїди в яєчках, ніж при обструктивної (сперматозоїди виробляються, але їх шлях непрохідний), найбільшу ефективність має microTESE біопсія яєчка методами малоінвазивної мікрохірургії.

microTESE -мікрохірургіческая біопсія яєчок.

Операція проводиться під загальним наркозом. Доступ до внутрішніх областей тестикул здійснюється через невеликий – не більше 2,5 см – розріз шкіри і підшкірних шарів мошонки, крізь яку під операційним мікроскопом, що збільшує картину до 30 разів, видно обидва яєчка, де виділяють розширені насінні канальці з активним сперматогенезом.

Він йде в паренхімі (головна функціональна тканина). І вона лабораторно досліджується, щоб знайти ті області, де найбільш ймовірно знаходження сперматозоїдів.

Потім відбувається збір тканини з одного або обох тестикул – зону розширених канальців січуть і відправляють в лабораторію, де після обробки ведуть пошуку якісних сперматозоїдів.

microTESE триває, поки не набереться достатня кількість якісних сперматозоїдів, щоб успішно провести ІКСІ.Время операції -1,5-2,5 години.

Що краще: відкрита або пункційна біопсія

Вибір методики проведеної біопсії яєчок обумовлений причинами азооспермії – обструктивна або необструктивна. Мікрохірургічних метод значимо збільшує шанси на отримання якісних сперматозоїдів в порівнянні з класичними методами біопсії (TESE) з пошуком «наосліп».

В середньому, для microTESE ймовірність їх отримання при діагнозі «необcтруктивна азооспермія» вище на 25-35%, ніж при TESE.

Обструктивна форма долається успішно і методами пункційної біопсії та аспірації тканини тестикул.

Рекомендації після виконання біопсії

Після пункціонного проведення додому можна піти в той же день, після мікрохірургічного – через добу. Біопсія яєчка рідко вкрай рідко має ускладнення при проведенні її в належних умовах, мошонка – одна з найбільш швидко гояться органів. Іноді утворюється гематома (синяк), яка не завдає ніяких незручностей і незабаром зникає.

Можуть виникнути набряк, зміна кольору і невеликий дискомфорт в області швів протягом перших днів – це нормально. іноді буває невелика кровотеча, наслідки швидко проходять.

Процедура біопсії може привести до ускладнень при недотриманні рекомендацій лікаря. Після втручання пацієнт отримує спеціальні інструкції, які допоможуть відчувати себе комфортно і прискорити одужання.

Це звичайні післяопераційні рекомендації: протягом двох тижнів не займатися сексом, необхідно носити бандаж-підтримку протягом декількох днів після проведення і білизна з натурального матеріалу, не піднімати тяжкості, уникати фізичних навантажень і прийому аспірину протягом одного тижня.

Результати

Біопсію яєчок можна проводити в діагностичних і терапевтичних цілях. Якщо біопсія проводилася з діагностичними цілями на предмет скринінгу захворювань або патологічних утворень, пацієнтові повідомлять про результати. Їх достовірність висока, зразок тканини буде скрупульозно проаналізовано під мікроскопом.

Цитологічні дослідження стану біоптату дають точну відповідь на питання, є чи ні патологія, на підозру про яку проводилася перевірка.

Діагностична біопсія яєчка може проводитися у чоловіків з азооспермією, нормальним об’ємом яєчок і нормальними репродуктивними гормонами, щоб розрізняти обструктивну і необструктивну азооспермію.

В ході протоколу ЕКЗ лікар виявить будь-які дефекти у виробництві або розвитку сперми за допомогою біопсії яєчок, а також виробити ефективну стратегію лікування безпліддя.

Оскільки сперматозоїди, взяті з яєчок, можуть успішно використовуватися для ІКСІ, майбутнім батькам рекомендується зробити кріоконсервацию (частини) тестикулярної тканини для майбутніх спроб ІКСІ і успішного зачаття дитини.

Назад

Як здають донорську сперму?

Вплив куріння на фертильність жінки

Наступн.

Залишити коментар

*

code