Як збільшити ефективність ЕКЗ?

| |

Главная страница » Статті » Загальна інформація » Як збільшити ефективність ЕКЗ?

Якщо ви збираєтеся почати свій шлях до народження дітей за допомогою ЕКЗ (екстракорпорального запліднення) або вже на ньому, то ви не самотні – близько 11 жінок з 100 необхідна додаткова медична допомога, щоб завагітніти. Приблизно 2% всіх пологів відбуваються завдяки допоміжним репродуктивним технологіям, включаючи екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). При порушеннях фертильності і безуспішності інших випробуваних варіантів, саме воно є найкращим методом народити бажаного біологічну дитину.

ЕКЗ – медична процедура, при якій яйцеклітина – донорська або власна кріоконсервована – запліднюється спермою (чоловіка або донора сперми), в результаті, відбувається зачаття поза тілом матері, і отриманий ембріон або може бути заморожений, або перенесений в матку. І настає довгоочікувана вагітність. Як поліпшити якість яйцеклітин ЕКЗ хвилює багатьох потенційних матерів.

Що впливає на результативність ЕКЗ

Эндокринное бесплодие

Коли жінка дітородного віку готується, починає і завершує цикл ЕКЗ, на неї можуть впливати різні чинники, що мають значення для ефективності:

 • Емоційний – занепокоєння, смуток і невпевненість – звичайне явище, екстракорпоральне запліднення – складний процес, він займає час, фізичні та фінансові ресурси і викликає бурю емоцій.
 • Ендокринний (гормональний) – порушення вироблення жіночих статевих гормонів – естрогену, пролактину і т.д. і їх баланс – може вплинути на успіх вироблення ооцитів і їх запліднення.
 • Дисфункція овуляції яєчників. Пацієнтки з високим рівнем ФСГ і низьким рівнем АМГ, мають знижену ймовірність успіху вагітності ЕКЗ,
 • Вторинне безпліддя (наявність в анамнезі попередньої успішної вагітності або повторних викиднів) – може стати приводом для обережності при призначенні протоколу ЕКЗ. Імовірність успіху в таких випадках невисока.
 • Тип порушення фертильності – показник успіху щодо запліднення «в пробірці» досить високий для таких діагнозів, як непрохідність фаллопієвих (маткових) труб (після запалення або як наслідки медичної операції по їх перев’язці), це дає кращі результати в порівнянні з синдромом повторного викидня, стоншування ендометрію або ендометріозу. Медичні аномалії будови матки, міоми, патології, які призводять до порушень синтезу естрогену, ефекти латентних інфекцій можуть негативно впливати на показники успішності екстракорпорального запліднення.
 • Вік – чим старша жінка, тим, на жаль, менше шансів на успіх зачаття штучним шляхом. Визначальним фактором є вік яйцеклітин. З роками знижується як їх кількість, так і якість. Іноді з віком доцільно скористатися донорськими яйцеклітинами.

Також певні види чоловічого безпліддя і патології репродуктивної системи можуть вплинути на показник успішності ЕКЗ. Але з появою методики ІКСІ і інших процедур відбору сперматозоїдів або використання донорських, вплив чоловічого фактора на показник успіху екстракорпорального запліднення знизилося.

Досвідчений лікар приймає рішення про протокол стимуляції яєчників, кількості стерпних ембріонів і т.д. На підставі всіх факторів комплексно.

Що роблять лікарі, щоб збільшити ймовірність успішного екстракорпорального запліднення

Як збільшити ефективність ЕКЗ?

Питання, як поліпшити яйцеклітини перед ЕКЗ, хвилює і пацієнток, і лікарів. Існують перевірені медичні методики, що збільшують відсоток ймовірності вагітність.

Методи, що застосовуються сучасної репродуктивною медициною, мають дуже високі показники ефективності – понад 67% вагітностей і успішних живонароджених, виконаних при використанні технологій ЕКЗ і ІКСІ. Медичні стратегії, що застосовуються лікарями-репродуктологами, спрямовані на:

 • Покращення і стимуляція гормонального здоров’я організму матері,
 • Отримання повноцінних яйцеклітин (ооцитів) від матері або кріоконсервованих – шляхом прийому жінкою в ході підготовки рекомендованих препаратів гормональної стимуляції,
 • Використанні чоловічих статевих клітин з максимальним репродуктивним потенціалом – від донора сперми або батька.
 • Сучасні медичні методики, з максимальним збільшенням шансів на вагітність.

Способи поліпшення жіночого біоматеріалу

Існує безліч переконливо підтверджених доказовою медициною способів, які спрямовані на подолання безпліддя і підвищення шансів на успіх запліднення поза тілом жінки:

 • шляхом різної стимуляції в т.ч. і медичними методами, функцій жіночої статевої сфери і її репродуктивного потенціалу.
 • вивчення та відповідної зміни способу життя жінки і її партнера (харчування, фізичні вправи, корекція статевого життя, контроль рівня стресу і т. д.)
 1. Впевненість і позитивний настрій

Навіть якщо попередні спроби завагітніти за допомогою методів допоміжної репродукції (ЕКЗ і ІКСІ) не привели до позитивного результату, це не привід опускати руки і впадати у відчай. За даними 30% жінок досягли вагітності і живородіння по методиці екстракорпорального запліднення. У 70% випадків були використані власні ооцити , А 30% – донорські.

Багатьом пацієнткам потрібно більше одного циклу штучного запліднення, щоб отримати життєздатні ембріони для перенесення, результати можуть значно варіюватися від циклу до циклу. Якщо перший цикл не увінчався успіхом, лікар – фахівець може скорегувати лікарську підтримку, щоб оптимізувати наступний. Не варто розчаровуватися через невдалі результати – головне правильна стратегія.

2. Не відкладайте на потім

Вік грає проти, з кожним роком життя жінки кількість її ооцитів зменшується. Кожна дівчинка народжується із запрограмованим числом повноцінних яйцеклітин, їх число не збільшити, з кожним циклом ооцити зменшуються. Пацієнтки старше 45 років мають тенденції до несприятливого результату вагітності та високий рівень викиднів. Це мотивує до проведення передімплантаційного генетичного скринінгу та інших видів актуальної діагностики.

3. Обміркуйте варіанти

Рішення пройти протокол ЕКЗ має бути максимально виваженим і прийнятим після оцінки всіх варіантів боротьби з безпліддям. Чи не в кожному випадку проблем з фертильністю лікар порадить народження дитини за допомогою екстракорпорального запліднення, існує безліч методик допоміжної репродуктивної медицини: гормональна терапія, внутрішньоматкова інсемінація спермою донора або партнера і т.д. При діагностованому безплідді будь-якої етіології можна і потрібно детально обговорити з лікарем-фахівцем оптимальну тактику досягнення вагітності.

4. Вибирайте клініку з об’єктивних результатів

Перед прийняттям рішення про зачаття дитини методом екстракорпорального запліднення краще максимально докладно вивчити інформацію і програми різних репродуктивних клінік і центрів. Оцінити якість та відгуки, залишені їхніми клієнтами і професійними працівниками-фахівцями. Це допоможе скласти об’єктивну картину.

5. Зробіть щеплення

Вакцини допомагають захистити від конкретних інфекцій, що викликаються бактеріями або вірусами. Антиген допомагає стимулювати імунну систему для вироблення антитіл до збудника і захистити від інфекції в майбутньому. Для матері дуже важливо забезпечити підвищений захист майбутньої дитини.

Вакцини можуть допомогти запобігти ускладнення під час вагітності, що можуть призвести до викидня або порушень розвитку плода. Вірус краснухи може привести до вроджених дефектів ембріона, якщо невакцинованих вагітна заразиться цією інфекцією. Небезпечні грип, кір, вітряна віспа та інші інфекції, від яких існують надійні вакцини. Від коронавірусу COVID-19 вагітних поки не прищеплюють, тому щепленням варто потурбуватися заздалегідь під час планування вагітності. Побічні ефекти сучасних вакцин мінімальні і не шкодять ембріону.

6. Подбайте про здоров’я

Всі розуміють, що деякі визначальні чинники способу життя впливають на фертильність. Потрібно неодмінно провести всебічне обстеження і діагностику здоров’я для батька і матері, а в разі ЕКО – здоров’я донора статевих клітин (сперматозоїдів і ооцитів) перевіряє банк сперми або репродуктивна клініка. Обстеження включає лабораторні дослідження крові і сечі, генетичний скринінг, апаратні дослідження організму (МРТ, УЗД та ін.). Також необхідно вести здоровий спосіб життя.

7. Перевірте генетичний статус

Важливо вчасно провести повне обстеження і генетичний скринінг, який порекомендує лікар, щоб своєчасно виявити ймовірності спадкових патологій, і які можуть передатися плоду.

 • Генетична діагностика батьків (матері, батька, донора сперматозоїдів) на предмет виявлення в насінні анамнезі спадково передаються захворювань і синдромів.
 • Передімплантаційне генетичне тестування (PGT) ембріонів на предмет ряду генетичних проблем, які можуть викликати невдачу імплантації, викидень і вроджені дефекти у майбутньої дитини – синдром Дауна, серповидно-клітинна анемія, і ін. Аномалії розвитку. Проводиться в клініці перед екстракорпоральним заплідненням, тобто перед перенесенням ембріонів в матку.

8. Правильне харчування – важливо

Ідеальна дієта при ЕКЗ – збалансована і здорова, яка дозволяє отримувати організму матері максимум поживних речовин, мінералів і вітамінів, особливо важливі А, Е, С, група В і фолієва кислота. У численних дослідженнях експерти встановили, що дотримання середземноморської дієти протягом шести місяців до ЕКЗ покращує клінічні результати. Вживання:

 • різноманітних свіжих овочів і фруктів, в т.ч. сезонних,
 • цільнозернових злаків, кіноа,
 • бобових (квасоля, нут),
 • помірна кількість корисних жирів, таких як авокадо, горіхи,
 • повноцінного тваринного білка – риби з невеликою кількістю червоного м’яса або птиці.
 • обмежити оброблену їжу, фастфуд, напівфабрикати.

Дослідники виявили, що у жінок, хто дотримувалися такого раціону не менше пів року до ЕКЗ, шанси на успішну вагітність були на 65-68% вище.

9. Слідкуйте за оптимальною вагою

Ожиріння (ІМТ більше 26) як медична проблема має у жінок, які перенесли екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), позитивну кореляцію з процентів випадків не склалася вагітності. Це ж стосується жінок з украй низькою масою тіла (ІМТ нижче 16) – у них вірогідність успіху ЕКЗ нижче, ніж у жінок з нормальним ІМТ. У чоловіків ожиріння пов’язане зі зниженою кількістю і рухливістю сперматозоїдів, з еректильною дисфункцією. Корекція маси тіла кандидатів на батьківство допомагає поліпшити репродуктивні показники.

10. Підтримуйте фізичну активність

Гармонійна і регулярна фізична активність – запорука правильної роботи багатьох систем організму, в т.ч. репродуктивної. Ідеальний баланс між розслаблюючою фізичною активністю (йога, пілатес, прогулянки на свіжому повітрі) і стимулюючої (кардіо-вправи, біг підтюпцем не більше 20 км на тиждень або кататися на велосипеді). Рекомендований підхід – продовжити свій розпорядок дня, якщо у вас здоровий індекс маси тіла (ІМТ).

Також не рекомендується брати участь в інтенсивних фізичних активностях, таких як кросфіт, силові та ін. Це підвищує рівень кортизолу, що знизить шанси на успіх вагітності.

11. Виключіть куріння (в тому числі пасивне) і алкоголь

Потрібно кинути палити принаймні за три місяці до початку лікування, щоб підвищити шанси на вагітність. Тим, хто курить, потрібна вища доза гормону для стимуляції яєчників, а це, в свою чергу, знижує ймовірність вагітності. Куріння також знижує успіх імплантації. Курцям потрібно більше циклів ЕКЗ, щоб народити дитину.

У чоловіків куріння призводить до низького кількості сперматозоїдів, зниженою їх рухливості і високому відсотку аномальних сперматозоїдів.

12. Скоротіть коло соціальних контактів

Це важливо для двох стратегій:

 • Майбутній мамі зовсім не обов’язково контактувати з потенційними носіями різноманітних інфекцій і збільшувати вірусне навантаження.
 • Велике скупчення людей провокує стрес і викид гормонів адреналіну і кортизолу, що погіршують репродуктивні здібності.

Рекомендації для чоловіків

Дослідження показали, що надто щільне спідня білизна у чоловіків підвищує температуру мошонки, і це може погіршити вироблення сперми. Також безпліддя у чоловіків іноді може провокувати зайве захоплення гарячими ваннами, джакузі, лазнею або сауною

Назад

ЕКЗ – Штучна інсемінація в домашніх умавах

Які існують донорські програми?

Наступн.

Залишити коментар

*

code