Які існують донорські програми?

| |

Главная страница » Статті » Загальна інформація » Які існують донорські програми?

Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) використовуються для лікування безпліддя різної етіології, як чоловічого, так і жіночого. Програми з використанням донорських репродуктивних біоматеріалів можуть включати донорство:

 • Яйцеклітин (ооцитів),
 • сперматозоїдів,
 • ембріонів,
 • Участь гестаційного носія (сурогатне материнство), при яких вагітність виношується для передбачуваних батьків жінкою, що не має генетичного зв’язку з плодом.

Анонімність донорства

Донорство яйцеклітин або сперматозоїдів має соціальні, етичні та юридичні аспекти. Репродуктивні технології впливають на майбутніх батьків, дітей і самих донорів статевих клітин. Деякі аспекти донорства сперматозоїдів і яйцеклітин однакові, інші залежать від типу. Донори можуть бути анонімними з кріобанку (найчастіше) або відомими батькам.

Для кожного типу донорства є юридичні нюанси, які варто обговорити до початку лікування за допомогою донорської програми подолання безпліддя. Чи варто і коли саме розповідати дітям про участі донора в життя, про біологічну зв’язку і т.д. Для анонімних донорів і клієнтів банків сперми умови укладається з кріобанку угоди обумовлюють все ступеня дотримання анонімності та захисту персональних даних сторін. Зберігається анонімність донора біоматеріалу та батьків дитини один для одного:

 • при закритій формі договору між донором і Кріобанку анонімність зберігається повною мірою, ніякі відомості не відкриваються ніколи,
 • при більш відкритій формі у народженої дитини є право після досягнення повноліття при бажанні дізнатися дані донора, який заздалегідь обумовлює таку можливість.

Програми з використанням донорських жіночих статевих клітин – ооцитів (яйцеклітин)

Программы с использованием донорских женских половых клеток – ооцитов (яйцеклеток)

Про першу вагітність в результаті донорства яйцеклітин було повідомлено в 1984 році. З того часу завдяки цій послузі багатьом жінкам стало можливим зачати і народити дитину при діагнозі безпліддя.

Програма з донорськими ооцитами має на увазі, що жінка-донор на добровільній основі надає резерв своїх яйцеклітин, щоб інша жінка з порушеною фертильністю (або сімейна пара) змогла подолати безпліддя і випробувати радість батьківства. Це стало реальним, тому що до народження в яєчниках жінки закладаються сотні тисяч яйцеклітин, з яких дозріває не більше 500. З цього числа можливо зробити донацію декількох яйцеклітин для програми методів лікування безпліддя іншої жінки.

При донорстві яйцеклітин передбачувані батьки матимуть генетичний зв’язок з дитиною, тільки якщо сперма для запліднення буде взята у чоловіка з цієї пари.

При заплідненні після донорства яйцеклітин потрібно застосувати методику екстракорпорального запліднення (ЕКЗ або її різновид, ІКСІ – інтраплазматичне ін’єкцію сперматозоїда) найбільш поширений і ефективний метод ДРТ:

 • яйцеклітини витягуються у жінки-донора,
 • запліднюються в лабораторії, ооцити змішують зі сперматозоїдами (від донора або партнера), т.зв. «Зачаття в пробірці» або при ІКСІ сперматозоїд під мікроскопом впроваджують в цитоплазму яйцеклітини надтонкою голкою,
 • отриманий в результаті ембріон переноситься в матку жінки-реципієнта.

Показання до використання донорських яйцеклітин

Зачаття із заплідненням ооцита від донора часто є виходом для жінок, чия репродуктивна функція порушена:

 • яєчники були видалені хірургічним шляхом.
 • функціонування яєчників незадовільно: передчасна менопауза, значне скорочення оваріального резерву, захворювання, наслідки хіміотерапії або променевої терапії.
 • вроджені аномалії будови або відсутність яєчників,
 • спадкові захворювання в геномі жінки, які можуть бути передані її дітям.
 • при нормальній овуляції і декількох невдалих циклів ЕКЗ власних ооцитів,
 • похилого репродуктивного віку (старше 40-45 років),
 • при негативній реакції на гормональну терапію для стимуляції яєчників перед забором яйцеклітин для ЕКЗ

донора ооцитов

Хто підходить в якості донора ооцитів

Для донорства яйцеклітин, як анонімного, так і немає, підходять фізично і психічно здорові повнолітні жінки без шкідливих звичок у віці від 21 до 34 років. Кордон мінімального віку забезпечує достатню зрілість для інформованої згоди і розумної мотивації до донорства. Верхнього в тому, що молоді жінки сприятливо реагують на стимуляцію яєчників, виробляючи більше яйцеклітин і високоякісних ембріонів з хорошою ймовірністю імплантації і виношування вагітності. Також з віком зростає ризик генетичних аномалій (синдром Дауна та ін.) У дитини.

Донори яйцеклітин проходять ретельне медичне обстеження, включаючи лабораторні аналізи сечі і крові на ЗПСШ – сифіліс, гепатити B і C, ВІЛ, а також генетичний скринінг на мутації і спадкові патології. При негативних аналізах бажаючі приймаються в донорську програму.

Протокол вилучення ооцитів

Лікар фахівець проводить процедуру контрольованої стимуляції яєчників для дозрівання декількох фолікулів одночасно, щоб за один раз можна було витягти кілька клітин для донорської програми, використовуючи комбінацію гормональних препаратів в: менопаузний гонадотропін людини, фолікулостимулюючий гормон і т.д. Також в потрібні дні застосовують гормональні препарати для запобігання передчасної спонтанної овуляції у донора

Лікар контролює ступінь дозрівання яйцеклітин за допомогою УЗД і вимірювання рівня гормонів в крові в різні дні. Коли розвиток яйцеклітини досягає відповідної стадії (визначається виміром розміру фолікула за допомогою УЗД), через 34-36 годин після введення тригерного препарату ооцити по одному витягуються з яєчника за допомогою трансвагінальної пункції під контролем УЗД

У лабораторії їх оцінюються на предмет зрілості, і зрілі – запліднюються (ЕКЗ) спермою (партнера або донора), яка попередньо проходить обробку в лабораторії.

Програми з використанням донорських чоловічих статевих клітин – сперматозоїдів

донорство спермы

Якщо причина труднощів із зачаттям – безпліддя за чоловічим типом, виходом може стати інсемінація спермою донора. Порцію донорських сперматозоїдів найчастіше купують в кріобанку (всебічно перевірені репродуктивні донорські клітини зберігаються там в умовах наднизьких температур в рідкому азоті).

Репродуктивні програми з використанням заморожених донорських чоловічих клітин для штучного запліднення включають:

 • різні випадки штучної інсемінації: внутрішньопіхова (можливе проведення самостійно в домашніх умовах), внутрішньоматкову, фолікулярну, шийну (все тільки лікарем і в умовах клініки),
 • протоколи ЕКЗ і ІКСІ.

Показання до використання донорської сперми

Ця стратегія отримання бажаної дитини підходить, якщо:

 • У жінки немає партнера чоловічої статі,
 • В основі труднощів із зачаттям лежить безпліддя партнера-чоловіка (недостатнє вироблення сперматозоїдів, їх нежиттєздатність або нездатність до запліднення, захворювання або новоутворення яєчок і насіннєвих проток, наслідки травм, хіміотерапії, опромінення та ін.).
 • Ризик передачі спадкових захворювань в генах чоловіки.

Хто підходить для донорства сперматозоїдів

донорство спермы как выьрать

Всі донори перед здачею обов’язково проходять медичне обстеження. Його бере на себе банк сперми, який уклав з ними довгостроковий контракт.

Оцінка чоловіки при донорстві сперматозоїдів максимально докладна і включає аналіз сечі і крові – визначення групи і резус-фактора, на маркери інфекцій ІПСШ (сифіліс, ВІЛ, гепатити B і C та ін.), Спермограму, а також скринінг на носійство мутацій і генетичних спадкових хвороб.

Також донор сперми повинен бути психічно і фізично здоровий, не мати шкідливих звичок, володіти приємною зовнішністю і хорошими даними.

Донорство ембріонів

Цей тип програми допомоги з подоланням безплідності є рішенням для

 • Пар, де безпліддя – загальна проблема обох – чоловіка і жінки.
 • Неодноразові повторні невдачі зі спробами проведення різних протоколів ЕКЗ з використанням донорських сперматозоїдів і ооцитів – не було запліднення або ембріон приживався.
 • Високі ризики серйозних генетичних захворювань і важких аномалій розвитку у дитини з передачею по чоловічій і жіночій спадкової лінії.

Донорські ембріони надаються клініками репродуктивної медицини з власних сховищ від всебічно перевірених донорів репродуктивного матеріалу, на донорство можуть давати дозвіл пари, які отримали вдалу вагітність і мають достатню кількість заморожених ембріонів.

Ускладнення при ЕКЗ

Програма ЕКЗ з донорською яйцеклітиною має високі шанси на успіх – приживлюваність підсаджені ембріони і вдачно виношену вагітність. Але є й ризики. Найбільш частим ускладненням програми з використанням донорських ембріонів є багатоплідна вагітність. Це можна запобігти або звести до мінімуму, обмеживши кількість зародків, які розміщені в матку жінки-реципієнта.

Назад

Як збільшити ефективність ЕКЗ?

Донорство сперми: протипоказання

Наступн.

Залишити коментар

*

code